FINANSE SZPITALI

Szpitale samorządowe czeka nowy wydatek Szpitale samorządowe czeka nowy wydatek. Fot. Archiwum

Lecznice samorządowe czeka kolejny wydatek. Czekające na podpis ministra zdrowia rozporządzenie w sprawie wymagań i sposobów unieszkodliwienia odpadów medycznych i weterynaryjnych nakłada na nie obowiązek inwestycji w infrastrukturę i zakup nowych urządzeń.

Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i były wiceminister administracji i cyfryzacji, mówi w Rzeczpospolitej, że zapewniano samorządowców, iż wdrożenie rozporządzenia nie będzie się wiązało z dodatkowymi wydatkami.

- Tymczasem na środowym (22 lutego) posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu usłyszeliśmy od przedstawicieli resortu zdrowia, że funduszy na dostosowanie się do nowych regulacji mamy szukać w kontraktach z NFZ - zaznacza.

To kolejny koszt, jaki najprawdopodobniej spadnie na gminy administrujące podmiotami leczniczymi. Na początku roku musiały je wspomóc, ponieważ podwyżka minimalnego wynagrodzenia do 2000 zł i stawki godzinowej do 13 zł wymusiła podwyżkę kontraktów dla firm outsourcingowych dostarczających usługi związane z wyżywieniem, higieną czy ochroną.

Rozporządzenie o odpadach medycznych wprowadza kilka nowych regulacji, które wymagają od szpitali wprowadzenia kosztownych modyfikacji, m.in. wzbogacenia oznakowania worków i pojemników na odpady medyczne o datę i godzinę otwarcia, co zmusza szpitale do wprowadzenia nowych naklejek, a często urządzeń do znakowania. Przewiduje też dodatkowe wymogi dotyczące pomieszczeń, w których magazynowane mają być odpady medyczne - np. dotyczące wentylacji.

Czytaj: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH