FINANSE SZPITALI

Śląskie: szpital w Świętochłowicach zanotował 120 tys. zł zysku

Borykający się wcześniej z problemami finansowymi Szpital Powiatowy w Świętochłowicach po przekształceniu w spółkę przyniósł w pierwszych miesiącach tego roku 120 tys. zł zysku.

Świętochłowicki szpital jest trzecią w Polsce i pierwszą w województwie śląskim placówką przekształconą na mocy nowej ustawy o działalności leczniczej. Wcześniej tonął w długach i prawie tracił płynność finansową. O obecnej kondycji szpitala i planach inwestycyjnych poinformowali w piątek (19 kwietnia) prezydent Świętochłowic i dyrektor placówki. 

Według nich od lipca ubiegłego roku sytuacja placówki zaczyna się poprawiać. Teraz szpital nie ma przeterminowanych zobowiązań, a pierwsze dwa miesiące tego roku przyniosły łączny zysk w wysokości 120 tys. zł. Przed przekształceniem szpital generował co miesiąc ok. 550 tys. zł strat. 

- Obecnie rozpoczynamy gruntowną termomodernizację szpitala, a już wkrótce personel będzie mógł korzystać z nowych komputerów, sieci i oprogramowania - zapowiedział prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. 

Właśnie rozpoczął się pierwszy etap termomodernizacji gmachu. Prace będą polegały na ociepleniu ścian zewnętrznych i wymianie przestarzałej stolarki okiennej i drzwiowej. Całkowity koszt projektu realizowanego razem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie ponad 1,7 mln zł. Wkład własny szpitala to 846 tys. zł, natomiast pozostała część, ponad 900 tys. zł, zostanie wniesiona przez WFOŚiGW w formie pożyczki udzielonej na okres 10 lat.

Dariusz Skłodowski, prezes szpitalnej spółki, dodał, że lecznica jest też w trakcie realizacji projektu informatyzacji. Na ten cel placówka dostała dofinansowanie unijne w wysokości 900 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt zakłada całkowitą wymianę sieci informatycznej, sprzętu i oprogramowania. 

Jak podają władze miasta i szpitala, poprawa kondycji finansowej placówki była możliwa m.in. dzięki znacznemu ograniczeniu kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH