FINANSE SZPITALI

Radom: wciąż niejasne losy oddziałów neurochirurgii i ortopedii

Nowy, tzw. równoważny system pracy, zgodnie z planami dyrekcji, miałby obowiązywać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu (WSS) od listopada. Część lekarzy nie godzi się na takie rozwiązanie. Wciąż nie zakończono negocjacji z lekarzami z oddziałów neurochirurgii i ortopedii.

Bożenna Pacholczak, główna księgowa WSS w rozmowie z portalem Gazeta.pl informuje, że rozmowy z neurochirurgami na temat zmiany systemu pracy są już prawie zakończone. Mieliby oni podpisać z lecznicą umowy kontraktowe. Konkurs na świadczenie usług na zasadzie kontraktu na oddziale naurochirurgii zostanie ogłoszony raz jeszcze.

Jak podaje portal Gazeta.pl komisja szpitala ma jeszcze zdecydować, co będzie z konkursem na kontrakty dla lekarzy na oddziale ortopedyczno-urazowym. Pacholczak zaznacza, że do konkursu zgłosiło się 13 ortopedów, czyli wszyscy lekarze z oddziału, którzy nie zgodzili się na nową formę zatrudnienia (tzw. równoważny czas pracy). Na oddziale pracuje jeszcze dwóch rezydentów, a ordynator i kolejny lekarz są już na kontraktach.

Według głównej księgowej problem polega m. in. na tym, że ortopedzi zgłosili się do konkursu jako spółka, a nie indywidualnie. Tymczasem ta spółka nie jest jeszcze zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, nie ma regonu, NIP-u, ani konta. Leszek Kudas, jeden z ortopedów ze spółki, twierdzi, że formalności związane z zarejestrowaniem w KRS uda się załatwić przed 1 listopada.

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu 3 października przesłała do wojewody mazowieckiego wniosek o zawieszenie działalności oddziałów neurochirurgii i ortopedii. Był to efekt, wciąż trwającego, sporu o nowy, tzw. równoważny system pracy, który miałby obowiązywać od listopada.

Kilkunastu lekarzy nie zgodziło się na proponowaną zmianę, w tym ortopedzi i neurochirurdzy. Zgodnie z nowym systemem, mieliby oni pracować po tyle samo godzin co teraz, tyle że mniej mieliby godzin dyżurowych, droższych dla szpitala.

Według Luizy Staszewskiej, dyrektor WSS dzięki wprowadzeniu równoważnego systemu pracy lecznica mogłaby zaoszczędzić około 2 mln zł rocznie. Według niej oszczędności są konieczne, bo szpital jest zadłużony na około 30 mln zł.

Czytaj też. Radom: byle nie lekarski etat

Ortopedzi i neurochirurdzy nie godzą się na obniżkę poborów, są jednak zainteresowani przejściem na kontrakty (pracowaliby na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie na etacie). Wciąż nie uzgodniono wysokości stawek. Właśnie wobec braku porozumienia dyrekcja szpitala złożyła wniosek o zawieszenie na cztery miesiące działalności oddziałów neurochirurgii i ortopedii. Jeśli dojdzie do porozumienia z lekarzami, zostanie on wycofany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH