FINANSE SZPITALI

Problemy z klasyfikacją JGP na styku AOS - szpital

Brak programu pilotażowego przy wprowadzaniu JGP w opiece ambulatoryjnej - dającego czas na analizę i wyciągnięcie wniosków, wdrożenie zmian w trakcie trwania umów, może spowodować wydłużenie kolejek do specjalistów - uważa Mariusz Kazimierz Wójtowicz, prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego, Porozumienie Zielonogórskie.

Ważkim problemem jest m.in. przeniesienie procedur zabiegowych - wykonywanych dotąd wyłącznie w systemie lecznictwa zamkniętego - do gabinetów zabiegowych ambulatorium, w których nie wskazano uczestnictwa anestezjologa. Nie wzięto także pod uwagę, że większość poradni specjalistycznych nie posiada gabinetów zabiegowych spełniających kryteria dla wykonywania tych procedur.

W jednoznaczny sposób naraża to pacjentów m.in. na wystąpienie wstrząsu bólowego, a tym samym zagrożenie zdrowia i życia. W procedurach wymienionych w załączniku nr 7 do zarządzenia nr 29/2011/DSOZ: przedmuchiwanie i przepłukiwanie jajowodów, rozszerzenie kanału szyjki i wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy, ablacja endometrium - zabiegi te bez znieczulenia narażają kobietę na stres, wstrząs bólowy mogący doprowadzić do śmierci.

Do tej pory wszystkie te zabiegi, zgodnie z zaleceniem konsultantów, mogły być wykonywane tylko w znieczuleniu ogólnym w obecności lekarzy anestezjologów. Wykonywanie porad ginekologicznych z grupy 5 i 6 w AOS bez zabezpieczenia anestezjologicznego w poradni, grozi powikłaniami dla pacjenta, włącznie z uszkodzeniami podstawowych funkcji organizmu.

Wątpliwości budzą także zasady rozliczania świadczeń, które nie odpowiadają rzeczywistej wartości nakładu pracy, zaopatrzenia medycznego itp. Należy tu wskazać procedurę celowanej biopsji cienkoigłowej oraz gruboigłowej sromu. Występują też przypadki ustalenia różnych cen dla tego samego zabiegu np. usunięcia wkładki domacicznej.

Nie sprecyzowano, kiedy powinny być udzielane pacjentowi świadczenia w ramach AOS tj. „gdy dla osiągnięcia celu zdrowotnego nie jest konieczna hospitalizacja lub hospitalizacja planowa lub leczenie w trybie dnia jednego”. Analogiczny problem pojawia się przy określaniu podstaw skierowania pacjenta do szpitala. Czy uzasadnieniem decyzji o skierowaniu do chirurgii jednego dnia może być fakt, że zabieg ma być wykonywany w znieczuleniu ogólnym?

Pominięto też szereg procedur. M.in. dla poradni ginekologicznej, urologicznej, alergologiczno/pulmonologicznej. W katalogu zakresów świadczeń poradni specjalistycznych brak jest poradni pulmonologicznej dla dzieci (jest dla dorosłych). Wprowadzono nieuzasadnioną obniżkę punktową wielu procedur dotychczas wykonywanych w AOS np. wymiana cewnika w nefrotomii i pyelostomii jest wyceniona na 6,5 pkt, a nie na 20 pkt, jak do tej pory.

Uniemożliwiono również uczciwe rozliczanie skomplikowanych porad, wprowadzając zakaz łączenia świadczeń i mnożąc świadczenia. Np. w urologii wizyta polegająca na zebraniu wywiadu w kierunku zwężenia cewki moczowej - a więc ocenie USG górnych dróg moczowych, badania przepływu moczu, oceny USG zalegania moczu po mikcji, kalibracji cewki moczowej i założenia cewnika moczowego - musiałaby być wskazana jako pięć porad. Podczas gdy te czynności należy wykonać w trakcie jednej porady!

Czy wprowadzenie nowego systemu rozliczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej podniesie efektywność realizacji świadczeń? Odpowiedzi na to pytanie będzie można udzielić dopiero za kilka lat, gdyż wśród wielu czynników wpływających na nią jednym z najważniejszych jest sposób finansowania tych świadczeń przez NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH