FINANSE SZPITALI

Pachciarz: na jesieni prace nad zmianami w NFZ i powołaniem Agencji Taryfikacji

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz zapowiedziała w piątek (3 sierpnia), że na jesieni ruszą prace nad decentralizacją Narodowego Funduszu Zdrowia i powołaniem Agencji Taryfikacji, która będzie zajmowała się wyceną świadczeń medycznych. Obecnie zajmuje się tym NFZ.

Jak powiedziała Pachciarz w radiowej "Trójce", zmieniona zostanie struktura NFZ, sposób zarządzania Funduszem, powstanie Agencja Taryfikacji, która będzie wyceniała świadczenia. Zdaniem szefowej NFZ jest to najważniejsze zadanie przyszłego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

- Nie chodzi tylko o zmiany ustawowe i koncepcję w postaci zmian kompetencyjnych między oddziałami, centralą. Przede wszystkim chodzi o ustanowienie podmiotu, który będzie taryfikował świadczenia - powiedziała Pachciarz.

Dodała: - We wszystkich cywilizowanych systemach jest podmiot, który określa: tak, to świadczenie powinno wejść na rynek i powinno tyle kosztować.

Według prezes Pachciarz Fundusz "cierpi na deficyt informacji o kosztach". - Nawet apelujemy do świadczeniodawców: pokazujcie nam koszty - mówiła.

Czytaj też. Będzie wielkie liczenie?

Zaznaczyła, że terminy dotyczące wprowadzenia zmian nie zostały jeszcze ustalone.

- Ustalone jest od niedawna, że jesienią ta ustawa (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - PAP) powinna być modyfikowana - powiedziała prezes NFZ.

Dodała, że termin wprowadzenia konkurencyjnych dla NFZ podmiotów, tj. 2013 r. "nie będzie już całkiem aktualny". - Najpierw uporządkujmy system, a potem oceńmy, czy konkurencyjność na rynku nam dużo wniesie - zaznaczyła prezes NFZ.

Podkreśliła, że jest za pozostawieniem centrali Funduszu: - Musi być instytucja, która sprawuje nadzór nad funduszami. To musi być wyspecjalizowana jednostka - powiedziała.

Zmiany w NFZ zapowiadała jeszcze b. minister zdrowia Ewa Kopacz. Powstał wówczas projekt ustawy przewidujący utworzenie Agencji Taryfikacji - to na podstawie jej ustaleń wyceniane byłyby świadczenia medyczne w sposób niezależny, opierając się na fachowych kryteriach.

Czytaj też. Rachunek kosztów szyty na miarę

Była minister zdrowia zapowiadała także, że chce doprowadzić do powstania konkurencji dla NFZ. Zgodnie z jej propozycją, prywatne podmioty mogłyby starać się o to, by gospodarować publiczną składką na ubezpieczenie zdrowotne; miało powstać kilka konkurujących funduszy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH