FINANSE SZPITALI

Opolskie: ubezpieczone od zdarzeń medycznych szpitale rozwiązują polisy

Dwa opolskie szpitale ubezpieczone od zdarzeń medycznych rozwiązują polisy. Ubezpieczenie miało być obowiązkowe od 1 lipca tego roku, ale termin ten przesunięto na 1 stycznia 2014 r.

Powiatowe Centrum Zdrowia S.A. NZOZ Szpital Powiatowy w Kluczborku już rozwiązało umowę polisy. Nie obowiązuje ona od sierpnia. Koszt rocznej polisy dla tej placówki planowano na ponad 380 tys. zł. Szpital wydał już na nią ponad 230 tys. zł.

- To, co zaoszczędziliśmy rozwiązując umowę, wydamy na inwestycje - wyjaśnił wiceprezes i dyrektor ds. medycznych PCZ w Kluczborku Józef Maciołek. Podkreślił, że nie rozumie jak mogło dojść do sytuacji, w której zmienia się obowiązujące prawo tak, że tracą ci, którzy go przestrzegali.

- Oczywiście, lepiej mieć takie ubezpieczenie, ale szpitale są w tak trudnej sytuacji, że nie wydają na to, na co nie muszą. My, spełniając wymóg prawny, kupując polisę, okazaliśmy się nadgorliwi - dodał Maciołek.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przetarg na ubezpieczenie od zdarzeń medycznych przeprowadziło jeszcze w ubiegłym roku. Koszt rocznej polisy wyliczony został na 278 tys. zł. Wojciech Machelski, dyrektor Centrum, powiedział, że prowadzona przez niego placówka zapłaciła póki co 69 tys. zł, a kolejne 69 tys. będzie musiała zapłacić wkrótce w ramach drugiej raty. Obecnie centrum negocjuje warunki rozwiązania umowy.

- Nie wiem tylko, kto nam zrekompensuje koszty już poniesione. Gdyby ubezpieczenie było dobrowolne, tak jak teraz, to na pewno byśmy go nie wykupili. Od 20 lat nie zapłaciliśmy żadnego odszkodowania, więc moim zdaniem nie było potrzeby ponoszenia takiego wydatku - tłumaczył  Machelski. Dodał, że ustawodawca zmieniając obowiązujące przepisy sprawił, że "pokrzywdzeni zostali ci, którzy działali zgodnie z prawem".

Według informacji przekazanych w czerwcu przez rzecznika wojewody opolskiego Jacka Szopińskiego w województwie opolskim zaledwie dwa szpitale z 26 placówek medycznych wykupiły ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - właśnie w Kluczborku i Korfantowie.

Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych miało być obowiązkowe od 1 lipca tego roku, jednak zgodnie z przyjętą w czerwcu nowelizacją ustawy o działalności leczniczej prawo zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r.

Czytaj też. Ubezpieczenia szpitali: polisę pilnie zwrócę

Dodatkowe polisy to konsekwencja przepisów ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Suma ubezpieczenia ma być nie mniejsza niż 300 tys. zł (z uwagi na to, że jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta) i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH