FINANSE SZPITALI

Nowe spółki już w planach: jedni nie chcą, ale muszą, inni nie muszą, ale chcą

Badania sondażowe wskazują, że co szósty dyrektor SPZOZ przygotowuje szpital do przekształcenia w spółkę. Przed wyborami samorządowymi temat był odkładany. Obecnie, gdy organy założycielskie mobilizuje ustawa o działalności leczniczej, proces przekształceń może przyspieszyć.

Z analizy firmy Magellan "Rynek medyczny w Polsce - sytuacja finansowa szpitali w dobie przekształceń" wynika, że w przypadku 17 proc. lecznic przekształcenie jest planowane w ciągu najbliższych 16 miesięcy.

Przypomnijmy: ustawa o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania SPZOZ-ów w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które tego nie zrobią, będą musiały pokryć ujemny wynik finansowy placówki w ciągu trzech miesięcy od terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Także  nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki.

Koszty rosną, przychody - nie
Samorząd powiatu miechowskiego komercjalizacji Szpitala Św. Anny w Miechowie nie planował. Ale sytuacja finansowa placówki jest trudna.

- Musimy brać pod uwagę i taką opcję, że w dalszej perspektywie nie zdołamy uniknąć przekształcenia: może się zdarzyć, że budżet powiatu nie będzie w stanie przejąć zobowiązań lecznicy - przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wicestarosta Bogusław Miś.

Podobnie myśli wielu dyrektorów szpitali i samorządowców, którzy nie ukrywają obaw, że i tak kiepska sytuacja finansowa lecznic może się jeszcze pogorszyć. Wskazują na to badania przeprowadzone między wrześniem a grudniem 2010 roku przez firmę Magellan. Wynika z nich, że 40 proc. dyrektorów szpitali publicznych jest zdania, iż sytuacja finansowa placówek jest ”zdecydowanie zła” lub ”raczej zła”. Autorzy raportu podkreślają, że 54 proc. dyrektorów szpitali publicznych przewiduje, że w br. koszty ponoszone przez ich placówki przewyższą uzyskane przychody. W przypadku szpitali przekształconych takiego zdania jest 32 proc. dyrektorów (62 proc. twierdzi, że koszty będą niższe od przychodów).

Jednak aż 60 proc. ankietowanych dyrektorów proces komercjalizacji szpitali postrzega raczej dobrze, 24 proc. ma o nim zdecydowanie dobrą opinię, podczas gdy 16 proc. nie ocenia komercjalizacji ani dobrze, ani źle.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH