FINANSE SZPITALI

NFZ: wpływy ze składek mniejsze

Przychody do NFZ ze składek z ZUS i KRUS w pierwszym kwartale 2012 r. są o ponad 123,7 mln zł mniejsze, niż planowano.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że o ile w styczniu b.r. przychody ze składek przewyższyły o 278,8 mln zł zakładane wartości, to już w lutym i marcu było gorzej.

W lutym NFZ spodziewał się przychodów ze składek na poziomie 5,162 mld zł, tymczasem rzeczywiste wpływy wyniosły 4,942 mld zł. Z kolei w marcu z planowanych 5,181 mld zł wpłynęło 4,999 mld zł.

W sumie po trzech pierwszych miesiącach b.r. NFZ spodziewał się przychodów na poziomie 15,262 mld zł, tymczasem do kasy trafiło o około 123,788 mln zł mniej (15,138 mld zł). W ciągu całego roku na konta Funduszu powinno zgodnie z planem wpłynąć około 62,145 mld zł.

Na dochody ze składki zdrowotnej NFZ wpływ ma kondycja całej gospodarki. Znaczenie ma m in. wysokość pensji, stopa bezrobocia, czy skłonności osób pracujących na własny rachunek do dobrowolnego płacenia składki.

W niedawnym wywiadzie dla Rzeczpospolitej prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wśród wytłumaczeń niższych przychodów wymieniał np. to że w lutym były bardzo silne mrozy i budownictwo stanęło. Urzędnicy Funduszu przekonują, że  nie ma jeszcze powodów do niepokoju, ponieważ co roku w zimie na konta NFZ wpływa mniej pieniędzy.

Jerzy Gryglewicz, ekspert ochrony zdrowia z warszawskiej Uczelni im. Łazarskiego, w „Rzeczpospolitej” wyraża opinię, że szpitale muszą się liczyć z tym, iż nie dostaną pieniędzy za pacjentów przyjętych ponad limit. Jednak wyklucza raczej możliwość zmian w już zawartych umach z placówkami.

Małgorzata Gałązka-Sobótka członek rady NFZ w Dzienniku Gazecie Prawnej przekonuje, że realne zmniejszenie się wpływów Funduszu nie musi wynikać z niepokojących zjawisk w gospodarce. Dodaje, że należy zwrócić uwagę na to, jaki jest spływ składki. Jak tłumaczy ta z ZUS do NFZ trafia z opóźnieniem. Według niej te pieniądze wpłyną do Funduszu, tylko zamiast w pierwszym kwartale mogą się pojawić dopiero w drugim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH