FINANSE SZPITALI

MZ: opłata za pobyt rodzica przy łóżku szpitalnym dziecka bez VAT

Szpital ma obowiązek naliczyć podatek VAT tylko do opłaty wnoszonej przez bliską osobę, czuwającą przy dorosłym pacjencie. Jeśli rodzic przebywa w szpitalu wraz z dzieckiem, płaci wyłącznie stawkę podstawową.

Jak wynika z pisma Ministerstwa Zdrowia, skierowanego w marcu br. do Krajowej Informacji Podatkowej (KIP), rodzic czuwający przy dziecku przebywającym w szpitalu wnosi opłaty pomniejszone o podatek VAT.

 

 - Zwolnienie odbywa się w oparciu o interpretację przepisu poczynioną przez resort. Wynika z niej, że usługa jaką świadczy rodzic przebywający przy łóżku szpitalnym małego pacjenta, zapewnia dziecku objętemu opieką szpitalną lepszy komfort psychiczny podczas leczenia - powiedział w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Małysz Bogusław, konsultant w biurze KIP.

 

Usługa ta, związana z całodobowym pobytem opiekuna ma niewątpliwie cel terapeutyczny, który ściśle związany jest z opieką medyczną i przyspiesza powrót do zdrowia małego pacjenta - podkreśla w swym piśmie resort.

 

Inaczej rzecz się ma, jeśli mowa o opiece nad osobą dorosłą. Jerzy Martini, doradca podatkowy w kancelarii Baker & McKenzie udzielając informacji portalowi rynekzdrowia.pl, przyznał, że w tym wypadku opłaty pobierane przez szpital powinny być opodatkowane stawka podstawową wynoszącą 23 proc.

 

 - Tutaj nie może być mowy o zwolnieniu z podatku VAT. Charakter wiążący ma wyrok Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego z 1 grudnia 2005r. Wynika z niego jasno, że sama poprawa komfortu psychicznego pacjenta nie wystarcza, aby pacjent był zdrowy. Konieczne jest leczenie szpitalne. Natomiast opieka osoby bliskiej, podobnie jak wypożyczenie telewizora jest usługą dodatkową - dodaje.

 

- Oczywiście, jak od każdej reguły, tak i w tym wypadku istnieją wyjątki. Do zwolnienia może dojść wówczas, gdy zgodnie z zaleceniem lekarskim obecność osoby towarzyszącej jest niezbędna do leczenia pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH