FINANSE SZPITALI

Centrum Zdrowia Dziecka: są pieniądze za nadwykonania - ale nie wszystkie

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie otrzymało od Narodowego Funduszu Zdrowia zaległe należności za nadwykonania. Fundusz wypłacił jednak mniej niż połowę tego, czego spodziewał się szpital.

NFZ wypłacił Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 5,5 mln zł z tytułu zaległych nadwykonań. Szpital spodziewał się kolejnych 6,5 mln zł, jednak według płatnika ta kwota placówce już się nie należy - informuje RMF FM.

Obecnie władze CZD czekają na opinię Ministerstwa Zdrowia na temat planu naprawczego, który dostarczono do resortu w piątek (21 września). Z informacji medialnych wynika, że urzędnicy w ministerstwie są wobec niego sceptyczni. Resort czeka też na opinię na temat planu dla CZD ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa, Finansów i Nauki. 

Jak informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl kierownictwo Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie opracowało plan, który ma doprowadzić do sytuacji, w której lecznica w ciągu dwóch lat przestanie przynosić straty.

Z informacji przekazanej przez CZD wynika, że wdrażanie programu miałoby rozpocząć się jesienią. Pierwsze efekty mają być widoczne na przełomie 2012 i 2013 r. Program naprawczy zakłada, że wynik finansowy Centrum Zdrowia Dziecka będzie miał wartość dodatnią od 2015 r. Ma też doprowadzić do zwiększenia się przychodów o 11,8 mln zł w stosunku do 2012 r. (34,5 mln zł w stosunku do obecnego kontraktu z NFZ i MZ).

Plan przewiduje też m in. obniżenie kosztów wynagrodzeń, w tym likwidację wybranych stanowisk pracy, wdrożenie systemu pracy ciągłej w wybranych komórkach organizacyjnych, ograniczenie umów cywilno-prawnych, politykę niezatrudniania pracowników, którzy rozwiązują umowy po uzyskaniu uprawnień do świadczeń emerytalnych, ograniczenie liczby godzin nadliczbowych, zmianę systemu dyżurów w części klinik.

Planowane oszczędności z tego tytułu powinny w ciągu dwóch lat osiągnąć kwotę 6,6 mln zł, co jest równoważne zlikwidowaniu 90 etatów.

Czytaj. Centrum Zdrowia Dziecka wyjdzie na prostą?

Przypomnijmy, że na początku września dyrektor CZD wysłał do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ list, w którym apelował o pomoc finansową dla swojej placówki. Dług szpitala wynosi około 200 mln zł. Analitycy finansów CZD ocenili wówczas, że aby odzyskać płynność finansową, placówce potrzebny jest od zaraz zastrzyk finansowy w wysokości 120 mln zł. Taki kredyt - ich zdaniem - mógłby być spłacany przez 15 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH