FINANSE SZPITALI

Biegli rewidenci negatywnie zaopiniują sprawozdania przekształcanych szpitali

Biegli rewidenci badający sprawozdania finansowe szpitali, które będą przekształcane w spółki prawa handlowego, mogą je negatywnie zaopiniować, gdyż znowelizowana ustawa o działalności leczniczej rodzi poważne skutki związane z poprawnością wyliczeń - potwierdza nam prof. Gertruda Krystyna Świderska, kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej, biegły rewident.

Do końca roku SP ZOZ-y, które mają przekształcić się w spółki, muszą przeksięgować do rozliczeń międzyokresowych przychodów niezamortyzowaną część aktywów trwałych, otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji, które zwiększały fundusz założycielski. Zapytaliśmy: Co jest powodem, dla którego biegli rewidenci zapowiadają, że nie będą akceptować takich sprawozdań szpitali?

- Chodzi o artykuł 8 ustawy z 14 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej, który zobowiązuje szpitale do przeksięgowania do końca roku z funduszy własnych do międzyokresowych rozliczeń przychodów kwot odzwierciedlających wartość niezamortyzowanych środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji przed 1 lipca 2011 r.

Opinia negatywna lub z zastrzeżeniem

Sądzę, że biegli rewidenci będą musieli negatywnie opiniować sporządzone w myśl tego artykułu sprawozdania szpitali, bo nie mogą podpisać się pod czymś, co nie jest wykonane w sposób prawidłowy i jednoznaczne. Mogą też wydać opinię z zastrzeżeniem. Ale o przekształceniu szpitala ostatecznie i tak zdecyduje jego właściciel.

Generalnie rzecz ujmując, problem polega na tym, że ustawa o działalności leczniczej wymaga pilnej nowelizacji i doprecyzowania. Do aktywów trwałych, których wartość netto jest w funduszu założycielskim mogą być zaliczone: nieodpłatnie przekazane składniki, ich modernizacja sfinansowana z dotacji budżetowej lub sfinansowana ze środków własnych podmiotu, składniki aktywów trwałych sfinansowane z dotacji celowej przekazane przez organ samorządu terytorialnego, składniki aktywów trwałych sfinansowane z dotacji unijnej przy własnym wkładzie podmiotu i inne.

Pojawiają się liczne pytania, na które ustawa nie daje odpowiedzi.

Na przykład: kto ma ustalić, która niezamortyzowana część wartości początkowej aktywów trwałych powinna zostać przeniesiona z funduszu założycielskiego na rozliczenia międzyokresowe przychodów?; czy każdy podmiot leczniczy ma to robić według własnej wykładni?; czy biegły rewident badając sprawozdanie ma domyślić się, co ustawodawca miał na myśli?

Nie wiadomo, jakie będą skutki zapisu art. 8 ustawy. Co się stanie, jeśli pojawią się ujemne fundusze założycielskie? Jaki wpływ na bilanse otwarcia przekształconych jednostek w spółki kapitałowe będą miały błędy przy dokonanych korektach funduszu założycielskiego?

Przepis trzeba doprecyzować

Nie dość, że przepis dopuszcza różne sposoby liczenia przez poszczególne jednostki lub grupy jednostek w ramach samorządu, przez co uniemożliwia także porównywanie wyników finansowych, to jeszcze działa wstecz. W konsekwencji SP ZOZ-y będą się przekształcały w spółki prawa handlowego, ale nie będzie wiadomo z jakim kapitałem.

Jeśli Ministerstwo Zdrowia uznało, że celem wprowadzenia art. 8a było ujednolicenie prezentowania w sprawozdaniach finansowych publicznych placówek leczniczych składników majątkowych o tym samym charakterze, otrzymanych przed 1 lipca 2012 r., to powinno przepis ten doprecyzować.

MZ i MF wydały interpretację przepisów dotyczących tego, co podlega przeniesieniu w rozliczenia międzyokresowe przychodów. Ale biegli nie pracują w oparciu o interpretacje - nb. niezbyt jasne - tylko w oparciu o przepis.

U podstaw wydania przepisu o przeksięgowaniu było naprawienie sytuacji sprzed 1 lipca ubiegłego roku. W odróżnieniu bowiem od przepisów ustawy o rachunkowości - w szpitalach - środki trwałe otrzymane z dotacji sztucznie obciążały koszty. Księgowane bowiem były na fundusz założycielski, a następnie odnoszone w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne (w spółkach, a także w szpitalach od 1 lipca 2011 r. równolegle do amortyzacji ujmuje się przychody, co powoduje, że rozliczenie jest neutralne dla wyniku finansowego).

Zmiana sposobu księgowania wartości niezamortyzowanych środków trwałych spowoduje znaczne ograniczenie straty za rok 2012, a nawet wygenerowanie dodatniego wyniku finansowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.