eWUŚ: PPOZ polemizuje z NFZ ws. ujawnienia danych o adopcji

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przesłało komunikat odnoszący się do wypowiedzi z 20 lutego wiceprezes NFZ ds. finansowych Wiesławy Kłos ws. ujawnienia przez lekarza z systemu eWUŚ nazwiska biologicznych rodziców dziecka adoptowanego.

- Lekarz, który podczas wizyty ujawnił rodzinie inne nazwisko badanego dziecka, jak się okazało z relacji matki - nazwisko nieaktualne, biologicznych rodziców ich adoptowanego dziecka - nie złamał prawa- wręcz przeciwnie - miał obowiązek ustawowy udostępnienia rodzinie wglądu do systemu, w którym znajdowały się ich dane - twierdzi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w komunikacie prasowym podkreśla, że NFZ próbuje całą winę za to zdarzenie zrzucić na lekarza, zamiast przewidzieć takie i inne sytuacje wynikające z wdrażanego systemu z tak czułymi danymi. Jej zdaniem płatnik powinien  opracować procedury, które wyraźnie określą, co eWUŚ powinien ujawniać na ekranie : lekarzowi, pielęgniarce, rejestratorce czy jakiemukolwiek innemu użytkownikowi tego systemu, a tym samym i pacjentowi. 

Według prezes Janickiej świadczeniodawca, który nie zechce ujawnić pacjentowi jego danych, łamie prawo o ochronie danych osobowych. Ustawa wyraźnie mówi, że dane osobowe zgromadzone w rejestrze są dla danej osoby jawne i ma prawo do ich wglądu. 

Stanowisko PPOZ jest odpowiedzią na wypowiedź wiceprezes NFZ Wiesławy Kłos ws. ujawnienia przez lekarza danych adoptowanego dziecka. Kłos powiedziała, że zgodnie z regulaminem korzystania z usługi eWUŚ jego użytkownik, a zwłaszcza lekarz, jest obowiązany do zachowania w tajemnicy i nieujawniania danych pozyskanych za pomocą tego systemu.

Wiceprezes Funduszu poinformowała o formalnościach związanych ze zgłoszeniem dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego z nowym numerem PESEL i nowymi danymi personalnymi, jakie jest obowiązany dopełnić rodzic dziecka przysposobionego.

W przypadku dzieci adoptowanych numer PESEL podlega zmianie wtedy, gdy jest sporządzany nowy akt urodzenia dziecka adoptowanego.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że zaniedbania w tym przypadku niesłusznie przypisuje się systemowi eWUŚ. Na pewno natomiast niewłaściwie zachował się lekarz, nie miał bowiem prawa dzielić się z nikim informacjami pozyskanymi przy pomocy eWUŚ.

Więcej: NFZ: lekarz zawinił, eWUŚ powiesili

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH