Życzmy sobie wyższych nakładów na zdrowie i przestrzegania praw pacjenta Wiceminister zdrowia Jakub Szulc przyznaje, że 2010 rok nie będzie łatwy dla opieki zdrowotnej w Polsce

W poniedziałek (7 grudnia) osoby odpowiedzialne za polską służbę zdrowia debatowały nad jej kształtem w 2010 roku.

Wzrost nakładów finansowych, przestrzeganie praw pacjenta i porozumienie ponad podziałami politycznymi w sprawie reformy - to życzenia dla systemu ochrony zdrowia na 2010 r.

Jak mówił wiceminister zdrowia Jakub Szulc, przyszły rok „nie będzie łatwy". Mają na to wpływ, m.in.: wzrost bezrobocia i mniejsza dynamika wynagrodzeń. Szulc przypomniał, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał o 1,5 mld zł mniej na świadczenia zdrowotne niż w 2009 r.

Zdaniem wiceministra, istnieje duża szansa, że w przyszłym roku uda się zakończyć informatyzację służby zdrowia. Mają w tym pomóc środki z UE. Umożliwi to pacjentom i lekarzom m.in. szybki dostęp do historii choroby, wyników badań. Szulc przewiduje, że w 2010 r. zostaną wprowadzone regulacje dotyczące prawa farmaceutycznego i refundacji leków (chodzi o pakiet ustaw farmaceutycznych).

Według przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy, konieczny jest wzrost publicznych nakładów na ochronę zdrowia. „Bez tego niewiele da się zrobić". Jak mówił, niezbędne jest też rzetelne przygotowywanie aktów prawnych.

Przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Andrzej Włodarczyk, ocenił, że do sprawnego działania systemu ochrony zdrowia potrzeba porozumienia ponad podziałami politycznymi i wspólnych działań. Jak mówił Włodarczyk, osoby odpowiedzialne za służbę zdrowia nie mogą się kierować interesem politycznym.

Zdaniem szefa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Krzysztofa Bukiela, warunkiem naprawy systemu ochrony zdrowia jest „mądry, uczciwy i odważny" minister zdrowia.

Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ks. Arkadiusz Nowak mówił, że w 2010 r. osoby odpowiedzialne za system ochrony zdrowia powinny zwracać większą uwagę na potrzeby pacjentów. Ks. Nowak podkreślił, że urząd Rzecznika Praw Pacjenta musi mieć należytą rangę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH