Nawet 3 tys. urzędników administracji rządowej na Śląsku może stracić pracę do końca 2010 r. - informuje dziennik Polska.

Poza urzędem wojewódzkim redukowane będą etaty m.in. w oddziałach ZUS, KRUS i NFZ. Rząd zamierza dzięki zwolnieniom 10 proc. kadry urzędniczej w ciągu trzech lat zaoszczędzić około 3 mld zł.

- Zwolnienie 10 proc. zespołu oznacza paraliż - ocenia rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jacek Kopocz.

Dyrektor śląskiego KRUS Irena Łaba nie wyobraża sobie redukcji zatrudnienia w pionach ubezpieczeń i świadczeń, obsługujących ubezpieczonych.

- To groziłoby katastrofą - mówi Łaba gazecie Polska.

Armia urzędników straci pracę, gdy 1 stycznia 2010 r. w życie wejdzie ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji rządowej. Rządowy projekt został już skierowany do tzw. konsultacji społecznych.

O tym, kto straci posadę, będą decydowali szefowie poszczególnych urzędów. Jeśli któryś z nich nie zechce zwalniać według rządowej instrukcji, zostanie ukarany upomnieniem, naganą albo nawet karą finansową.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że oszczędności mogą być pozorne. Zwalniani znajdą posady u kolegów w samorządzie i instytucjach nieobjętych ustawą.

O swoje posady drży obecnie w Funduszu 560 osób, tyle bowiem zatrudnionych jest na etatach. Strach jest tym większy, że decyzje o zwolnieniach będą zapadały w Centrali NFZ w Warszawie i prawdopodobnie do Katowic dotrą gotowe listy pracowników. Podobnie może odbyć się to w ZUS i KRUS.

- Czekamy na informacje z centrali, ale nie wyobrażam sobie, żeby to były takie proste cięcia. Na pewno będziemy, jako dyrektorzy oddziałów, mieli coś do powiedzenia - twierdzi Irena Łaba.

Ci, którzy przetrwają redukcje, muszą się liczyć z zamrożeniem płac do końca 2011 roku. Fundusz wynagrodzeń ma zostać utrzymany na poziomie 92 proc. tegorocznych wydatków. Nagradzana ma być tylko wyjątkowa kreatywność.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH