Nawet 3 tys. urzędników administracji rządowej na Śląsku może stracić pracę do końca 2010 r. - informuje dziennik Polska.

Poza urzędem wojewódzkim redukowane będą etaty m.in. w oddziałach ZUS, KRUS i NFZ. Rząd zamierza dzięki zwolnieniom 10 proc. kadry urzędniczej w ciągu trzech lat zaoszczędzić około 3 mld zł.

- Zwolnienie 10 proc. zespołu oznacza paraliż - ocenia rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jacek Kopocz.

Dyrektor śląskiego KRUS Irena Łaba nie wyobraża sobie redukcji zatrudnienia w pionach ubezpieczeń i świadczeń, obsługujących ubezpieczonych.

- To groziłoby katastrofą - mówi Łaba gazecie Polska.

Armia urzędników straci pracę, gdy 1 stycznia 2010 r. w życie wejdzie ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji rządowej. Rządowy projekt został już skierowany do tzw. konsultacji społecznych.

O tym, kto straci posadę, będą decydowali szefowie poszczególnych urzędów. Jeśli któryś z nich nie zechce zwalniać według rządowej instrukcji, zostanie ukarany upomnieniem, naganą albo nawet karą finansową.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że oszczędności mogą być pozorne. Zwalniani znajdą posady u kolegów w samorządzie i instytucjach nieobjętych ustawą.

O swoje posady drży obecnie w Funduszu 560 osób, tyle bowiem zatrudnionych jest na etatach. Strach jest tym większy, że decyzje o zwolnieniach będą zapadały w Centrali NFZ w Warszawie i prawdopodobnie do Katowic dotrą gotowe listy pracowników. Podobnie może odbyć się to w ZUS i KRUS.

- Czekamy na informacje z centrali, ale nie wyobrażam sobie, żeby to były takie proste cięcia. Na pewno będziemy, jako dyrektorzy oddziałów, mieli coś do powiedzenia - twierdzi Irena Łaba.

Ci, którzy przetrwają redukcje, muszą się liczyć z zamrożeniem płac do końca 2011 roku. Fundusz wynagrodzeń ma zostać utrzymany na poziomie 92 proc. tegorocznych wydatków. Nagradzana ma być tylko wyjątkowa kreatywność.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH