Zwiększenie kwoty wolnej od podatku zagraża finansom NFZ Wzrost od 2016 r. kwoty wolnej od podatku z obecnych 3091 zł do 8000 zł spowoduje zmniejszenie się kwoty wpływającej do NFZ. Fot. Archwium

Nawet 2 mld zł mniej może wpłynąć do Funduszu po podwyżce kwoty wolnej od podatku. Wszystko za sprawą prezydenckiej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zakłada wzrost od 2016 r. kwoty wolnej od podatku z obecnych 3091 zł do 8000 zł.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, eksperci ostrzegają, że ta zmiana może zachwiać finansami NFZ, czego prezydenccy prawnicy nie zauważyli. Winny tej sytuacji jest mechanizm tzw. zerowej składki zdrowotnej, który został wpisany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Może skorzystać na nim ponad milion Polaków.

Są to osoby, które nie tylko nie zapłacą podatku od dochodu mieszczącego się w kwocie wolnej, ale także składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie bowiem z art. 83 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) składka zdrowotna jest obniżana do wysokości zaliczki na podatek dochodowy (gdy jest od niej wyższa) lub nawet do 0 zł, jeżeli zaliczka nie jest w ogóle obliczana z uwagi na dochód mieszczący się w kwocie wolnej.

Dzięki mechanizmowi pomniejszania składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy, mniejszą daninę na ZUS będą także odprowadzać pracownicy zarabiający w przedziale pomiędzy 10 a 21,6 tys. zł rocznie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH