Związki straszą NFZ protestami, NFZ straszy związkowców ABW, a pieniędzy nie przybywa Gdyby nie fatalna zmiana algorytmu w 2007 r.

W czwartek 30 lipca Porozumienie na Rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej zaplanowało pikiety przed siedzibami oddziałów wojewódzkich NFZ: w Lublinie, Kielcach i Rzeszowie.

 Protest miał zwrócić uwagę na niesprawiedliwy, zdaniem nie tylko organizatorów pikiet - wynikający z obowiązującego od 2007 r. algorytmu - podział środków na ochronę zdrowia pomiędzy województwa. Związkowcy twierdzą, że faworyzuje on bogatsze, a krzywdzi biedniejsze regiony. Protestują i ostrzegają, że jeśli sprawiedliwości nie stanie się zadość, to zaostrzą protest...

Przypomnijmy: jeden z parametrów mechanizmu przeliczania algorytmu podziału środków finansowych NFZ na poszczególne oddziały Funduszu wiąże się z przeciętnym dochodem na gospodarstwo domowe w województwie, przez co jest najmniej korzystny dla tych regionów, w których dochody są najmniejsze.

Pikietujący mają apelować do minister zdrowia, by nie zatwierdzała projektu planu finansowego Funduszu na 2010 r. W ocenie Porozumienia prowadzi on do pogłębienia dysproporcji w finansowaniu świadczeń w różnych województwach, pogarszając sytuację najbiedniejszych regionów.

Porozumienie na rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej powstało 16 lipca w Janowie Lubelskim. Należą do niego m.in. związki zawodowe pielęgniarek w trzech województwach oraz związek lekarzy i „Solidarność” służby zdrowia na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Związkowcy domagają się także spotkania – w terminie do 14 sierpnia – z Ewą Kopacz oraz (lub) prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem. Chcą dyskutować o rozwiązaniach umożliwiających skierowanie większych środków na ochronę zdrowia do województw najbardziej pokrzywdzonych przez algorytm. Ostrzegają, że jeśli nie dojdzie do spotkania, a projekt planu finansowego Funduszu na 2010 r. zostanie zatwierdzony, to od 1 września może dojść do związkowej akcji protestacyjnej we wszystkich szpitalach południowo-wschodniej Polski.

Ta akcja jest dla pacjentów
– Przed godziną 10.00 pod siedzibami NFZ w trzech wspomnianych miastach zgromadzą się, mamy nadzieję, że licznie, dyrektorzy i pracownicy szpitali, związkowcy oraz prawdopodobnie samorządowcy, przedstawiciele organów założycielskich szpitali – informuje portal rynekzdrowia.pl Karol Stpiczyński, rzecznik Porozumienia. – Liczymy także na obecność pacjentów, których informowaliśmy o akcji poprzez ulotki i których rzecz dotyczy przede wszystkim. To oni z powodu niedofinansowania ochrony zdrowia w tych regionach  czekają w kolejkach na świadczenia nawet do pięciu lat lub muszą się leczyć poza własnym województwem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH