Związek Zawodowy Anestezjologów rozesłał do mediów stanowisko, w którym wyraża dezaprobatę dla sposobu wdrażania przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązań systemowych dotyczących pakietu onkologicznego i kolejkowego.

W opinii zarządu Związku, brak znaczącego wzrostu nakładów publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia w tym roku stanowi główną przyczynę sytuacji kryzysowej, co w konsekwencji powoduje, że cele przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia reformy nie są możliwe do zrealizowania.

"Wprowadzenie pakietu onkologicznego i kolejkowego mających na celu zwiększenie dostępu do leczenia w szczególności pacjentów onkologicznych oprócz problemów organizacyjnych spowoduje między innymi zwiększenie liczby udzielanych świadczeń oraz zwiększenie obciążenia dodatkową pracą personelu medycznego" - napisał Jerzy Wyszumirski, przewodniczący zarządu głównego Związku Zawodowego Anestezjologów.

ZZA ponadto uważa "za skandaliczne niektóre wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia dotyczące środowiska lekarskiego, które zarówno podważają zaufanie pacjentów do lekarzy jak również ich antagonizują i powodują eskalację konfliktu".

Jak czytamy dalej w stanowisku: "Sytuacja kryzysowa dotyczy nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej lecz także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i lecznictwa szpitalnego. Wymaga ona w trybie pilnym wprowadzenia nowych rozwiązań uzgodnionych przez Ministerstwo Zdrowia ze środowiskiem medycznym".

ZZA apeluje do ministra zdrowia o wznowienie dialogu społecznego ze środowiskiem medycznym, uwzględniając dobro i bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH