Związek Powiatów Polskich wystosował do wiceministra zdrowia Jakuba Szulca protest w związku z niedotrzymaniem warunków umowy. Jak przypomina ZPP, podczas grudniowego spotkania przedstawicieli resortu zdrowia i NFZ z przedstawicielami samorządów powiatowych, zawarto porozumienie o zapewnieniu szpitalom środków finansowych na pierwsze półrocze 2009 roku, w wysokości kontraktów z drugiego półrocza 2008 roku wraz z środkami za nadwykonania od lipca do grudnia.

„Niestety, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ zabezpieczają szpitalom środki wyłącznie w wysokości wynikającej z kontraktu na 1 lipca 2008 roku. Nie uwzględniają zwiększenia środków w trakcie ostatnich miesięcy minionego roku, co wynikało z aneksowania umów z tytułu nadwykonań. Tego typu postępowanie jest niedopuszczalne, nie gwarantuje bowiem szpitalom możliwości finansowych dla realizacji świadczeń w zakresie nie mniejszym niż w ubiegłym roku" - pisze ZPP w liście do wiceministra zdrowia.

Samorządowcy podkreślają również, iż nie jest realizowany drugi z punktów porozumienia, dotyczący weryfikacji wyceny Jednorodnych Grup Pacjentów.

„Za niedopuszczalne uznajemy, że rozmowy w tej sprawie toczą się bez udziału samorządowych organów założycielskich, obejmując wyłącznie przedstawicieli szpitali klinicznych. W tej sytuacji wzywamy sygnatariuszy porozumienia do wywiązania się w jak najszybszym czasie z podjętych zobowiązań" - apeluje ZPP.

Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb zapewnił dziś (2 lutego), że ustalenia zwarte w porozumieniu z samorządami są przestrzegane. - Być może doszło tu do jakiegoś nieporozumienia, ale to kwestia poprawy komunikacji - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH