Związek Powiatów Polskich: czas skończyć z fikcją bezpłatnej ochrony zdrowia Zdaniem ZPP nadeszła pora na umożliwienie płacenia za leczenie

Związek Powiatów Polskich jeszcze w styczniu przedstawi pakiet propozycji zmian w ochronie zdrowia.

– ZPP zamierza zaproponować publicznym placówkom świadczenie usług odpłatnie tym osobom, które chcą za nie zapłacić i uwolnienie rynku ubezpieczeń, w tym zmiany w ubezpieczeniach rolników, a także wprowadzenie rejestru usług medycznych – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ds. zdrowia ZPP.

Wójcik uważa, że taka zmiana nie tylko umożliwiłaby dostęp do odpłatnych usług medycznych osobom zainteresowanym, ale położyłaby także kres fikcji, jaką jest obecnie bezpłatna służba zdrowia.

– Warto usankcjonować prawnie to, co i tak istnieje – przekonuje Marek Wójcik.  I dodaje, że dzięki możliwości świadczenia odpłatnych usług samorządowe szpitale mogłyby pozyskać 2,5-3,7 mld zł. Wartość szarej strefy w ochronie zdrowia szacowana jest bowiem ogółem na kilka miliardów złotych.

Warto przypomnieć, że z „Diagnozy społecznej 2009” wynika, że respondenci, którzy w kwartale poprzedzającym badanie ponieśli wydatki na leczenie i badania ambulatoryjne, zapłacili średnio 526 zł, a na tzw. dowody wdzięczności wydali 475 zł. Przeciętna opłata w szpitalu publicznym nie przekraczała 200 zł, a wysokość szczerego dowodu wdzięczności wręczanego za uzyskaną opiekę wyniosła średnio 136 zł.

Dodatkową zaletą wprowadzenia usług komercyjnych byłoby, w opinii Związku Powiatów Polskich, skrócenie kolejek do zabiegów opłacanych przez NFZ.

W opinii ZPP odpłatne świadczenie usług zmobilizowałoby szpitale samorządowe do inwestowania w sprzęt i wyposażenie, np. sal operacyjnych, które mogłyby być wykorzystywane znacznie lepiej, niż obecnie. Obsługiwałyby bowiem nie tylko pacjentów, operowanych w ramach finansowania z NFZ, ale także tych, którzy zdecydowaliby się na płacenie za usługi.

Marek Wójcik zapewnia, że Związek Powiatów Polskich jest w stanie przedstawić za cztery tygodnie nie tylko pakiet zmian w ochronie zdrowia, ale nawet  projekt ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH