Związek Powiatów Polskich opublikował stanowisko, w którym protestuje przeciwko

Sprzeciw Zarządu Związku Powiatów Polskich wywołały kryteria pozwalające ustalić listę szpitali, które dostaną te ekstra pieniądze. M.in. kryterium precyzujące, że podstawowym wskaźnikiem warunkującym przyznanie środków z budżetu państwa jest liczba minimum 400 łóżek w szpitalu. Takie rozwiązanie eliminuje ze wsparcia finansowego mniejsze, „zrekstrukturyzowane kadrowo szpitale prowadzone przez samorządy terytorialne”.

Zdaniem Związku uchwała Rady Ministrów zniechęca do działania dobrych menedżerów zarządzających szpitalami i zachęca ich wręcz do postaw zachowawczych, bo nie premiuje aktywności w przekształceniach szpitali i wysiłku podejmowanego w celu poprawy ich sytuacji finansowej.

Członkowie zarządu Związku uważają, że po raz kolejny pomoc z budżetu państwa jest kierowana do szpitali publicznych „różnicując je w nieuzasadniony sposób od placówek niepublicznych”. Dodają też, że uchwała rządu zmieniająca program wieloletni „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” została podjęta bez wymaganych prawem konsultacji z samorządami.

„Zabieramy głos w tej sprawie nie przeciw tym, którzy pomoc otrzymują, ale w obronie tych, którzy tej pomocy także mogli oczekiwać” - napisali w stanowisku.

W imieniu Związku Powiatów Polskich pod stanowiskiem podpisał się prezez zarządu tej organizacji Kazimierz Kotowski, jednocześnie starosta opatowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH