Związek Powiatów Polskich opublikował stanowisko, w którym protestuje przeciwko

Sprzeciw Zarządu Związku Powiatów Polskich wywołały kryteria pozwalające ustalić listę szpitali, które dostaną te ekstra pieniądze. M.in. kryterium precyzujące, że podstawowym wskaźnikiem warunkującym przyznanie środków z budżetu państwa jest liczba minimum 400 łóżek w szpitalu. Takie rozwiązanie eliminuje ze wsparcia finansowego mniejsze, „zrekstrukturyzowane kadrowo szpitale prowadzone przez samorządy terytorialne”.

Zdaniem Związku uchwała Rady Ministrów zniechęca do działania dobrych menedżerów zarządzających szpitalami i zachęca ich wręcz do postaw zachowawczych, bo nie premiuje aktywności w przekształceniach szpitali i wysiłku podejmowanego w celu poprawy ich sytuacji finansowej.

Członkowie zarządu Związku uważają, że po raz kolejny pomoc z budżetu państwa jest kierowana do szpitali publicznych „różnicując je w nieuzasadniony sposób od placówek niepublicznych”. Dodają też, że uchwała rządu zmieniająca program wieloletni „Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli” została podjęta bez wymaganych prawem konsultacji z samorządami.

„Zabieramy głos w tej sprawie nie przeciw tym, którzy pomoc otrzymują, ale w obronie tych, którzy tej pomocy także mogli oczekiwać” - napisali w stanowisku.

W imieniu Związku Powiatów Polskich pod stanowiskiem podpisał się prezez zarządu tej organizacji Kazimierz Kotowski, jednocześnie starosta opatowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH