Ministerstwo Zdrowia przelało na konto Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy prawie 400 tys. zł za leczenie nieubezpieczonych pacjentów.

Tak nakazał jeszcze przed Wielkanocą Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jak powiedział we wtorek dyrektor tego szpitala Janusz Kołakowski, w kwocie tej zawiera się 307 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych przez 10 miesięcy 2007 oraz odsetki od tej kwoty i koszty procesu.

Odzyskane pieniądze dyrektor przeznaczy na grudniowe wypłaty dla pracowników. Jednak, jak powiedział, kwota ta jedynie w części pokryje to zapotrzebowanie. Kontrakt z NFZ na 2010 rok przewiduje na tzw. osobodzień stawkę 141 zł, podczas gdy rzeczywisty koszt utrzymania i leczenia jednego pacjenta w ciągu jednego dnia waha się – według Kołakowskiego – od 165 do 185 zł, w zależności od oddziału.

Natomiast problem z wypłatą należnych szpitalowi pieniędzy za leczenie pacjentów nieubezpieczonych wyniknął ze zróżnicowania stawki za pacjenta nieubezpieczonego, która w tamtym okresie wynosiła 100 zł i była o 30 zł niższa, niż za pacjenta ubezpieczonego. Zatem wyegzekwowane od ministerstwa pieniądze, to różnica w stawkach za leczenie pacjentów ubezpieczonych i nieubezpieczonych.

Jest to już druga wypłata zaległych należności dla szpitala w Żurawicy od MZ, którą szpital wywalczył na drodze sądowej. Pierwsza nakazem sądowym została zrealizowana w lipcu 2008 r. Wówczas była to kwota ponad 100 tys. zł, w tym 92 tys. zł za leczenie pacjentów nieubezpieczonych w ostatnim kwartale 2006 roku oraz odsetki od tej kwoty.

W trzeciej sprawie w marcu br. Sąd w Rzeszowie nakazał Ministerstwu Zdrowia zwrócić szpitalowi około 150 tys. zł wraz z odsetkami za leczenie nieubezpieczonych pacjentów za ostatnie dwa miesiące 2007 i trzy miesiące 2008 roku. Od tego wyroku strony mogą się jednak jeszcze odwołać.

Kołakowski powiedział w rozmowie z PAP, że wkrótce złoży czwarty już i ostatni pozew dotyczący wyegzekwowania od ministerstwa należności za leczenie nieubezpieczonych pacjentów, jeżeli resort sam wcześniej nie ureguluje tych należności. Chodzi o okres dziewięciu miesięcy 2008 roku. Od 2009 roku koszty leczenia pacjentów psychiatrycznych przejęły oddziały NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH