Znowu podzielono Polskę na tą lepszą i tą gorszą...

W związku z artykułem Pana Redaktora Ryszarda Rotauba, dotyczącego sytuacji mojego oddziału hematoonkologii i wypowiedzią w „Moim zdaniem” Pana doc. Ireneusza Kwiatkowskiego, pragnę również zabrać głos...

Przede wszystkim list Stowarzyszenia Pacjentów do Pani Minister Ewy Kopacz miał zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację finansową leczonych pacjentów z chorobami nowotworowymi krwi w moim szpitalu oraz realne zagrożenie ich leczenia tam. Jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia jest właśnie finansowanie leczenia chorób onkologicznych. Niestety w przypadku Lubelszczyzny i pozostałych województw tzw. ściany wschodniej tego nie widać, a tym bardziej nie widać tego problemu z terenu woj. zachodniopomorskiego, które nie ma żadnych problemów w finansowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ.

Problemy finansowe mają wszystkie szpitale Lubelszczyzny, a źródła tych problemów należy szukać nie w dyrekcji LOW NFZ, tylko w ustawie o tzw. algorytmie z 2007 r., gdzie głosami ówczesnej ekipy rządzącej PiS, przeforsowany bardzo niekorzystne dla 4-5 najbiedniejszych województw w kraju sposoby naliczania wysokości środków finansowych dla poszczególnych województw. W nim jednym z głównych wskaźników był. tzw. wskaźnik dochodowy. Wypromowało to m.in. woj. mazowieckie, pomorskie i właśnie zachodniopomorskie.

Znowu podzielono Polskę na tą lepszą i tą tradycyjnie gorszą B albo i C. Moje województwo straciło średnio ok. 200 mln zł w skali roku, a skutki tego zamierzenia były już widoczne w II połowie 2008 roku, całym roku 2009 i w roku obecnym! Jako jedni nieliczni świadczeniodawcy w Polsce nie dostaliśmy pieniędzy na tzw. świadczenia nadlimitowe, jak też na kompensaty świadczeń pomiędzy zakresami.

Bieżąca pogarszająca się sytuacja naszych szpitali jest też spowodowana nie wywiązaniem się Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z zobowiązań finansowych wynikających z zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Oddział Funduszu nie przekazał należnych środków finansowych za IV kw. 2009 r., pochodzących z przesunięć pomiędzy zakresami świadczeń oraz pomiędzy umowami, które są dokonywane w trybie określonym rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnym warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. do którego upoważnia nas par. 20 i 21.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH