Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie płacił szpitalom za znieczulanie dzieci do zabiegów diagnostycznych, np. gastroskopii - donosi

Rzecznik tłumaczy nam, że na skutek błędu, w nowym rozporządzeniu prezesa NFZ regulującym kwestie krótkotrwałych znieczuleń ogólnych u dzieci zniknął zapis „w trybie jednodniowym”.

„Zgodnie z ustaleniami ze środowiskiem pediatrycznym znieczulenie ma być odrębnie finansowane przy badaniach diagnostycznych. Polskie dzieci będą miały znieczulenie przy diagnostyce. NFZ będzie doprecyzowywał zarządzenie tak, aby znieczulenia przy diagnostyce były finansowane” - pisze Jakub Gołąb w odpowiedzi na pytania „Dziennika”.

Pomysł NFZ przeraził lekarzy. Zdaniem Pawła Daszkiewicza, dyrektora Szpitala Klinicznego nr 5 w Poznaniu, to nieprzemyślana pomyłka. Swoją dezaprobatę wyrażają także Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Bólu oraz Jerzy Kowalczyk, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej.

- Znieczulenia do operacji będą na pewno. Pytanie, co z diagnostyką? - zastanawia się Magdalena Wysocka, zastępca dyrektora do spraw klinicznych Instytutu Matki i Dziecka. I podkreśla, że NFZ wycenia pediatrię na wyjątkowo niskim poziomie.

Zapewnienia Funduszu, że cena znieczulenia jest wliczona w koszt zabiegu, dyrektor Daszkiewicz komentuje krótko.

- To absurd - ocenia. - Fundusz rzeczywiście zwiększył wartość punktu do 51 zł, czyli o 6 proc. Jednak żeby po zmianach dotyczących znieczuleń bilans się zgadzał, musielibyśmy dostać o 14 proc. więcej - mówi dyrektor poznańskiej kliniki.

Ministerstwo obiecuje, że decyzja zostanie cofnięta. To nie pierwszy przypadek walki o pieniądze między NFZ a resortem zdrowia. Wiosną ub.r. NFZ cofnął chorym na raka możliwość leczenia najnowocześniejszymi lekami, które nie były uwzględnione w katalogu funduszu. Później zaniżył koszty leczenia chorych na raka dzieci średnio o jedną trzecią. Za każdym razem decyzje były cofane, ale dopiero po interwencji Ewy Kopacz.

Co na to Fundusz? Płatnik podkreśla, że na całym świecie znieczulenie jest integralną częścią procedury. Wyjątkiem jest tryb jednodniowy, w którym znieczulenie stanowi oddzielny koszt.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH