W 2009 roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy ponad 53,6 mld zł na świadczenia zdrowotne. Więcej pieniędzy otrzymają szpitale oraz uzdrowiska.

Sejmowe komisje zdrowia oraz finansów pozytywnie zaopiniowały projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. Aby wszedł on w życie, muszą go podpisać szefowie resortów zdrowia i finansów. Mają na to czas do końca września.

Zgodnie z projektem, w 2009 roku łączne przychody NFZ będą wynosiły ponad 56,5 mld zł. To jest o prawie 6 mld więcej niż w roku obecnym. Zakłada się, że z ZUS trafi do Funduszu 49,7 mld zł, natomiast z KRUS - 4,5 mld zł. W przypadku tego drugiego jest to o prawie 700 mln więcej niż w 2008 roku. To efekt wciąż utrzymującego się wzrostu gospodarczego i związanej z tym lepszej ściągalności składki zdrowotnej.

W 2009 roku NFZ wyda tylko na świadczenia zdrowotne 53,6 mld zł. Z tej kwoty na lecznictwo szpitalne zostanie przeznaczone 23,9 mld zł. Oznacza to, że szpitale otrzymają 1,3 mld zł więcej niż w tym roku. Średni wzrost nakładów na poszczególne zakresy świadczeń opieki zdrowotnej w 2009 roku wyniesie 5,5 proc. Nie wzrosną natomiast nakłady na refundację leków. Wręcz przeciwnie - NFZ zakłada, że zmniejszą się one o 1,6 proc. w porównaniu z rokiem obecnym.

Przedstawiając projekt, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zapowiedział, że w przyszłym roku istotnie zwiększy się finansowanie rehabilitacji oraz opieki długoterminowej. Większe środki mają trafić również do świadczeniodawców z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). NFZ zakłada ośmioprocentowy wzrost nakładów na POZ.

- To właśnie w POZ jest wykonywanych około 80 proc. wszystkich świadczeń zdrowotnych w lecznictwie ambulatoryjnym - podkreśla prezes NFZ.

Fundusz planuje jeszcze w tym roku zmienić sposób finansowania POZ. Obecnie wysokość tzw. stawki kapitacyjnej, czyli kwoty, jaką NFZ płaci świadczeniodawcy za jednego pacjenta, zależy m.in. od liczby mieszkańców na danym terenie.

Fundusz chce, aby na jej wysokość miała również wpływ sytuacja epidemiologiczna na terenie działania poszczególnych świadczeniodawców. NFZ zamierza również płacić dodatkowo za wykonanie konkretnych porad dla pacjentów z określonymi schorzeniami. Na początek ma to dotyczyć kilku grup chorych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH