Znajdą się środki z rezerwy budżetowej  na szkolne pielęgniarki?

Związek Powiatów Polskich chce, żeby resort finansów przeznaczył część rezerwy subwencji oświatowej na tworzenie lub wyposażenie szkolnych gabinetów pielęgniarek i higienistek. Cztery lata temu, w ramach programu rządowego, gabinety otrzymywały po 1200 zł, ale pieniądze się skończyły.

Pomysł wstępnie zaakceptował resort zdrowia. Sprawą zajmie się wkrótce Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Potrzeby w dalszym ciągu są ogromne. Chodzi o wymianę starego, zużytego sprzętu. Na przykład wagi i kozetki pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku -
mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Piejak, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Medycyny Szkolnej.

Tego, kto ma utrzymać i wyposażyć szkolny gabinet, nie regulują żadne przepisy. Niektóre gminy idą na rękę pielęgniarkom szkolnym i zwalniają je np. z płacenia czynszu i lokalnych opłat. Zabiegają nawet o tworzenie gabinetów i inwestują w ich wyposażenie. Inne przeciwnie - żądają wszystkich należności.

- Problemem są normy dotyczące liczby uczniów przypadających na pełny etat pielęgniarki szkolnej. Obecnie jest to 1100 uczniów, ale tak licznych szkół jest teraz w Polsce niewiele. W związku z tym pielęgniarka, która ma kontrakt z NFZ, musi prowadzić kilka szkolnych gabinetów, a to już spory wysiłek finansowy - wyjaśnia Małgorzata Piejak i zauważa, że optymalna liczba dzieci objętych opieką pielęgniarską w szkole to 880. - Tyle zakładają standardy Instytutu Matki i Dziecka - dodaje.

Niski poziom finasowania świadczeń z zakresu usług pielęgniarskich dla dzieci i młodzieży w szkołach spowodował, że gabinetów jest niewiele i ciągle ich ubywa. W tym roku NFZ wyda na ten cel 266 mln zł.

- Możliwość finansowania gabinetów z rezerwy powinna zwiększyć ich popularność. Taki jest cel naszego pomysłu, bo nie ma wątpliwości, że gabinety w szkołach są potrzebne - mówi w "Dzienniku Gazeta Prawna" Marek Wójcik, wiceszef Związku Powiatów Polskich.

Liczy, że wkrótce Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zajmie się rozdziałem ponad 221 mln zł rezerwy subwencji oświatowej i nie zapomni o potrzebach medycyny szkolnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH