Resort pracy i polityki społecznej chce, by programy rehabilitacyjne nie były finansowane już przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Beneficjentem pieniędzy będą samorządy wojewódzkie i powiatowe.

Bożena Diably - rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniła portalowi rynekzdrowia.pl, że rozporządzeniem ministra pracy mają wejść w życie nowe zasady przekazywania pieniędzy na rehabilitację niepełnosprawnym. Obliguje nas do tego unijne prawo.

W związku z tym, że beneficjentem pieniędzy mają być samorządy, w połowie czerwca Sejm przyjął nowelizację ustawy o rehabilitacji. Zapis dotyczący nowych kompetencji samorządów wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2009 r.

Stowarzyszenia niepełnosprawnych obawiają się, że w związku z koniecznością rozpisywania przez samorządy wojewódzkie i powiatowe konkursów na wykorzystanie funduszy przeznaczonych na rehabilitację, pieniądze do zainteresowanych dotrą z dużym poślizgiem. Zdaniem stowarzyszeń reprezentujących niepełenosprawnych, jeśli do wziąć pod uwagę, że niezbędne procedury konkursowe wymagają 2-3 miesięcy czasu, to może się okazać, iż fundusze rehabilitacyjne będą uruchomione w połowie roku.

Tomasz Leleno -  rzecznik prasowy PFRON powiedział portalowi rynekzdrowia.pl , że organizacje, które od 2009 roku nie będą mogły skorzystać z  programu „PARTNER III” (np. stowarzyszenia, fundacje), będą mogły ubiegać się o dofinansowanie realizacji zadań na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach systemu zleceń.

PFRON natomiast będzie mógł zlecać wyłącznie realizację zadań ogólnopolskich. Z kolei zadania o charakterze wojewódzkim zlecane będą przez marszałków województw, zaś zadania o charakterze powiatowym przez starostów. Fundusz przekaże jedynie środki finansowe na ich realizację.

- Taka zmiana - wyjaśnia Tomasz Lelano - podyktowana jest wejściem z życie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH