Zmiany w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej coraz ostrzej krytykowane

Tryb wprowadzania nowych zasad rozliczeń świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej jest coraz ostrzej krytykowanych przez środowisko medyczne. Rośnie obawa, że kolejki w przychodniach zdecydowanie wydłużą się.

Zdaniem przedstawicieli AOS sam cel, żeby pacjent zamiast do szpitala szedł do poradni, i tam wykonywał szereg badań dotąd realizowanych w ramach hospitalizacji jest słuszny.

- Jednak sposób wprowadzenia zmian jest nie do przyjęcia - mówi na łamach Nowości Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu.

- Kilka dni temu dostałam z oddziału NFZ propozycje kontraktu na drugie półrocze. Są identyczne jak w pierwszym. Potem ukazało się zarządzenie prezesa NFZ o nowych zasadach. Zapytałam, czy będą zmiany w propozycjach. Okazuje się, że nie - dodaje.

Półroczny kontrakt MPS na 22 poradnie wart jest ok. 2 mln zł. Nadlimity za trzy miesiące w poradni chirurgicznej to 140 tys. zł. Już po pierwszym kwartale kolejki pacjentów urosły. Gdy będzie więcej pacjentów za te same pieniądze, czekać trzeba będzie jeszcze dłużej.

Nowe zasady finansowania AOS krytykuje także Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W przekonaniu lekarzy nowe przepisy dotyczące rozliczania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej doprowadzą do tego, że będą musieli oszczędzać na badaniach zlecanych pacjentom. I dlatego konieczne są dodatkowe środki finansowe dla lecznic.

Jak przyznał portalowi rynekzdrowia.pl prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, zdaje sobie sprawę, że wprowadzone zmiany będą ostro krytykowane.

- Tak dzieje się przy okazji każdych zmian. Wiemy, że faktycznie lecznice mają dosyć mało czasu na przygotowanie się do nowych zasad, ale z drugiej strony nigdy nie ma dobrego terminu dla takich zmian. Celowo zdecydowaliśmy się by nowe przepisy wprowadzić latem, gdy obłożenie tych placówek jest mniejsze - podkreśla Paszkiewicz.

NFZ zapewnia, że nowy system nie wprowadzi komplikacji informatycznych, nie wymaga wymiany całego oprogramowania, a jedynie modyfikacji słowników z kodami.Płatnik zapewnia, że jest też przygotowany na zwiększenie finansowania AOS. Ma na to 500 mln zł.

Jak zapewnił nas prezes Paszkiewicz, w miarę wdrożenia nowego systemu możliwa jest renegocjacja kontraktów, być może już we wrześniu br.

1 lipca zacznie obowiązywać nowy system finansowania ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Przychodnie mają przejąć część procedur wykonywanych w szpitalach, w zamian lekarze pracujący w poradniach mają otrzymywać refundacje za każde zlecone badanie, a nie jak teraz - za poradę lekarską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH