Zielona Góra: związkowcy murem za odwołanym dyrektorem szpitala Fot. Archiwum

Zarząd województwa lubuskiego odwołał w poniedziałek (25 stycznia) Waldemara Taborskiego z funkcji dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Z tą decyzją nie zgadzają się związkowcy.Była ona reakcją na pismo, które wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego od naczelnika Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, z którego wynika, że Taborski wchodzi w skład rady nadzorczej NZOZ Eurotelmed Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze, co nie zostało wykazane w oświadczeniu majątkowym dyrektora.

Urząd marszałkowski dokonał analizy wpisów zawartych w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, dotyczących wskazanej spółki. Wynika z nich, że Waldemar Taborski jest członkiem rady nadzorczej ww. spółki i funkcję tę pełni od 31 sierpnia 2007 r. Doszło zatem do naruszeń przepisów ustawy o samorządzie województwa, a także przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej. Waldemar Taborski, jako dyrektor szpitala, nie może być członkiem rad nadzorczych spółek prawa handlowego.

Ponadto UMWL ocenia, że doszło również do naruszenia umowy o zarządzanie zakładem opieki zdrowotnej zawartej pomiędzy Województwem Lubuskim (Zleceniodawcą) a Waldemarem Taborskim (Zarządzającym) dnia 1 sierpnia 20011 r.

W umowie tej Taborski zobowiązał się, że w czasie jej obowiązywania nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej, polegającej w szczególności na obejmowaniu funkcji i stanowisk w innych podmiotach prawnych, prowadzących działalność konkurencyjną. Naruszenie tego postanowienia skutkuje po stronie Województwa Lubuskiego prawem rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Taborski po odwołaniu złoży stosowne wyjaśnienia w urzędzie marszałkowskim i czeka na decyzję.

Związkowcy podkreślają, że oburza ich sposób odwołania dyrektora, któremu nie dano szansy na wyjaśnienie sytuacji. Przypominają, że szpital się nie zadłuża, a rozwija, co jest zasługą Taborskiego, który od 15 lat kieruje placówką.

W środę zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie zarządu województwa. Związkowcy liczą, że po jego zakończeniu otrzymają pozytywne informacje.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH