Zielona Góra: związkowcy murem za odwołanym dyrektorem szpitala Fot. Archiwum

Zarząd województwa lubuskiego odwołał w poniedziałek (25 stycznia) Waldemara Taborskiego z funkcji dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze. Z tą decyzją nie zgadzają się związkowcy.Była ona reakcją na pismo, które wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego od naczelnika Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, z którego wynika, że Taborski wchodzi w skład rady nadzorczej NZOZ Eurotelmed Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze, co nie zostało wykazane w oświadczeniu majątkowym dyrektora.

Urząd marszałkowski dokonał analizy wpisów zawartych w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego, dotyczących wskazanej spółki. Wynika z nich, że Waldemar Taborski jest członkiem rady nadzorczej ww. spółki i funkcję tę pełni od 31 sierpnia 2007 r. Doszło zatem do naruszeń przepisów ustawy o samorządzie województwa, a także przepisów tzw. ustawy antykorupcyjnej. Waldemar Taborski, jako dyrektor szpitala, nie może być członkiem rad nadzorczych spółek prawa handlowego.

Ponadto UMWL ocenia, że doszło również do naruszenia umowy o zarządzanie zakładem opieki zdrowotnej zawartej pomiędzy Województwem Lubuskim (Zleceniodawcą) a Waldemarem Taborskim (Zarządzającym) dnia 1 sierpnia 20011 r.

W umowie tej Taborski zobowiązał się, że w czasie jej obowiązywania nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej, polegającej w szczególności na obejmowaniu funkcji i stanowisk w innych podmiotach prawnych, prowadzących działalność konkurencyjną. Naruszenie tego postanowienia skutkuje po stronie Województwa Lubuskiego prawem rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Taborski po odwołaniu złoży stosowne wyjaśnienia w urzędzie marszałkowskim i czeka na decyzję.

Związkowcy podkreślają, że oburza ich sposób odwołania dyrektora, któremu nie dano szansy na wyjaśnienie sytuacji. Przypominają, że szpital się nie zadłuża, a rozwija, co jest zasługą Taborskiego, który od 15 lat kieruje placówką.

W środę zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie zarządu województwa. Związkowcy liczą, że po jego zakończeniu otrzymają pozytywne informacje.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH