Zielona Góra: wojewoda przeciw likwidacji oddziału dermatologii

Wojewoda lubuski Helena Hatka uchyliła uchwałę Sejmiku Województwa Lubuskiego dotyczącą likwidacji oddziału dermatologicznego w zielonogórskim Szpitalu Wojewódzkim.

Jej zdaniem, łamie ona zapisy ustawy o ZOZ-ach, znacznie ograniczając dostęp Lubuszan do tego typu usług medycznych. O wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie poinformował w rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

– Wojewoda brała pod uwagę m.in. stanowisko regionalnego konsultanta ds. dermatologii, który negatywnie ocenił uchwałę sejmiku i wskazywał, że w woj. lubuskim opieka dermatologiczna jest najmniej dostępna w skali całego kraju – powiedział Ciepiela.

Na początku lutego br. sejmik podjął uchwałę, zgodnie z którą w ramach przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, likwidacji uległ oddział dermatologiczny. Organ założycielski wskazywał, że opiekę nad pacjentami ma przejąć podobny oddział w żarskim szpitalu.

Lecznica ta wyraziła gotowość do powiększenia oddziału, ale jej dyrektor poinformował wojewodę, że to wymaga zatrudnienia dodatkowego personelu i doposażenia, co wiąże się z koniecznością zwiększenia kontraktu z NFZ. W tej sytuacji wojewoda uznała, że żarski szpital nie jest jeszcze gotowy do przejęcia pacjentów z Zielonej Góry.

Z tą decyzją nie zgadza się zarząd województwa lubuskiego i zamierza zwrócić się do sejmiku o zgodę na zaskarżenie jej rozstrzygnięcia nadzorczego.

- Podejmując uchwałę o likwidacji oddziału, zarząd województwa i sejmik kierowali się troską o efektywność funkcjonowania szpitali podległych samorządowi województwa – stwierdziła rzecznik prasowy zarządu województwa Eliza Gniewek-Juszczak. Dodała, że kiedy uchwała zostanie zrealizowana, pacjenci z pewnością nie ucierpią.

Kwestia likwidacji zielonogórskiego oddziału dermatologii ma zostać poruszona na najbliższej sesji sejmiku, która odbędzie się 30 marca br.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH