Zielona Góra: szpital wojewódzki przekształcony w spółkę Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Fot. PTWP

Szpital wojewódzki w Zielonej Górze we wtorek (12 stycznia) zmienił formę prawną. Stał się spółką prawa handlowego i funkcjonuje pod nazwą: Wojewódzki Szpital Kliniczny im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o.

- We wtorek spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, co zakończyło formalności związane z jej powołaniem - poinformowała PAP marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Przekształcenie związane jest m.in. z planami rozwoju kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Dotychczas szpital wojewódzki w Zielonej Górze funkcjonował na zasadzie publicznego szpitala, dla którego organem założycielskim i właścicielem jest samorząd woj. lubuskiego. Natomiast uczelnia korzystała z jego bazy na zasadzie porozumienia.

Z chwilą zarejestrowania spółki 100 proc. udziałów należy do samorządu województwa. Docelowo 51 proc. udziałów obejmie Uniwersytet Zielonogórski stając się większościowym udziałowcem szpitala, reszta udziałów pozostanie w rękach województwa.

Udziały w spółce będą się dzielić na uprzywilejowane i nieuprzywilejowane. Województwo posiada udziały uprzywilejowane, które na zgromadzeniu wspólników dają wartość trzech głosów za każdy udział. Natomiast pozostali wspólnicy posiadają jeden głos na jeden udział. Województwu przysługuje też pierwszeństwo nabycia zbywanych udziałów. Zgromadzenie wspólników będzie przeznaczać całość zysku netto na realizację zadań statutowych.

Według władz regionu, przekształcenie szpitala w uniwersytecką spółkę kliniczną otworzyło nowe szanse rozwoju przed otwartym w październiku ub. roku kierunkiem lekarskim na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie studiuje na nim 60 osób.

Uczelnia prowadząca klinikę może liczyć na znacznie wyższe dotacje z ministerstwa zdrowia, niż korzystając ze szpitalnej infrastruktury na zasadzie porozumienia, jak to miało miejsce do tej pory w Zielonej Górze.

- Ponadto status kliniki pozwala na skuteczniejsze ubieganie się o centralne środki na rozwój bazy szpitalnej, zarówno w celach dydaktycznych, jak i związanej z poszerzaniem oferty szpitala dla pacjentów z całego regionu i innych województw - dodała marszałek Polak.

Klinika w Zielonej Górze ma specjalizować się w onkologii, neurochirurgii i traumatologii oraz neonatologii.

Rada Nadzorcza spółki liczy trzy osoby. Pierwszym prezesem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. został b. dyrektor lubuskiego oddziału NFZ Stanisław Łobacz, który pod koniec ub.r. zrezygnował z pracy w NFZ. (Od 31 grudnia 2015 r. obowiązki dyrektora lubuskiego oddziału NFZ pełni Piotr Bromber, wcześniej z-ca dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych tego oddziału).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH