zdrowie.abc.com.pl/Rynek Zdrowia | 01-12-2017 11:01

Zielona Góra: szpital działa bez kontraktu i poza siecią. Jak sobie radzi?

Szpital w Zielonej Górze, prowadzony przez spółkę Aldemed Centrum Medyczne, rozpoczął działalność na początku 2011 r. Do tej pory nie ma kontraktu z NFZ, nie trafił również do sieci szpitali. Ma tylko ofertę komercyjną, jednak utrzymuje się na rynku.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Prywatny szpital Aldemed z Zielonej Góry był gotowy w roku 2011. Wówczas rozpoczęto przeprowadzanie pierwszych zabiegów w znieczuleniu ogólnym na bloku operacyjnym. Były to zabiegi komercyjne, podobnie jak wszystkie wykonywane do dzisiaj w tej placówce.

Szpital nie otrzymał kontraktu z NFZ, co poskutkowało tym, że nie znalazł się także w sieci szpitali (jednym z warunków było posiadanie kontraktu w ciągu ostatnich dwóch lat).

Lecznica ma tylko 15 łóżek. Wykonuje zabiegi okulistyczne, laryngologiczne, ginekologiczne, chirurgiczne, ortopedyczne, zabiegi z użyciem komórek macierzystych. Jedynie drobne zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu na świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Jak twierdzi w serwisie zdrowie.abc.com.pl założyciel i właściciel Aldemed, Ryszard Szcząchor, widać powolny zwyżkowy trend dotyczący korzystania przez pacjentów z komercyjnych świadczeń. Jego zdaniem społeczeństwo dojrzewa do tego, że trzeba inwestować w zdrowie.

Podaje przykłady: kiedyś szpital wykonywał kilka zabiegów dotyczących kręgosłupa rocznie - w ubiegłym tygodniu zrobiono już takie dwa; zabiegów laryngologicznych i okulistycznych (usunięcie zaćmy) kiedyś było kilka w miesiącu, obecnie jest 5-7 tygodniowo.

Szcząchor dodaje, że pacjentom oferowana jest płatność w ratach, a szpital rozpoczyna współpracę z dużym ubezpieczycielem. - Wygląda na to, że poradzimy sobie, działając poza siecią szpitali, bez kontraktu z NFZ - konstatuje.

Więcej: www.zdrowie.abc.com.pl