Trwa spór o planowaną likwidację oddziału dermatologicznego w zielonogórskim Szpitalu Wojewódzkim.

Szpital Wojewódzki SP ZOZ im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze protestuje przeciwko decyzji wojewody, który unieważnił uchwałę sejmiku o likwidacji oddziału dermatologicznego. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, któremu podlega szpital, zamierza zaskarżyć decyzję wojewody do Sądu Administracyjnego.

– Decyzje w tej sprawie zapadną prawdopodobnie w przyszłym tygodniu na posiedzeniu sejmiku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Eliza Gniewek, rzecznik prasowy marszałka.

Helena Hatka, wicewojewoda, która unieważniła uchwałę uznała, że likwidacja oddziału nie jest możliwa, ponieważ wskazany przez marszałka województwa 105. Szpital Wojskowy w Żarach nie zapewni nieprzerwanego leczenia pacjentów z chorobami dermatologicznymi.

Zielonogórski szpital przekonuje, że oddział dermatologiczny w ich szpitalu świeci pustkami.  Przygotowali więc plan jego likwidacji i powiększenia oddziału onkologii.

– Analiza ekonomiczna oddziałów szpitalnych i zapotrzebowania zdrowotnego województwa wykazała, że powinniśmy jako szpital wojewódzki specjalizować się w onkologii, by mieszkańcy naszego województwa nie musieli szukać pomocy poza Lubuskiem– mówi nam Adrianna Wilczyńska, rzecznik prasowy szpitala.

– Chorych onkologicznie jest coraz więcej. Jeśli w 2005 roku hospitalizowaliśmy 5 tys. pacjentów, to w 2009 roku już 10 tys., przy ogólnej liczbie 41 tys. hospitalizacji w naszym szpitalu – tłumaczy rzecznik. Rośnie  też liczba osób poddawanych radioterapii, a czas oczekiwania na to leczenie wynosi 2 miesiące. Tymczasem standardem, zwiększającym szanse chorego są 1-2 tygodnie.

Przy szpitalu działa Lubuski Ośrodek Onkologii, który posiada zakład radioterapii. Może napromieniowywać 2 tys. pacjentów rocznie, jednak z powodu braku łóżek z terapii w ubiegłym roku skorzystało jedynie 1 tys. pacjentów.

Dla polepszenia warunków chorych onkologicznie i skrócenia czasu oczekiwania na terapię, zielonogórski Szpital Wojewódzki zdecydował się na likwidację oddziału dermatologicznego. Zyskałby w ten sposób 20 łóżek.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH