Zgodę na rozpoczęcie inwestycji w ochronie zdrowia wyda wojewoda Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ; FOT. PTWP

Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego nie rozwiążą wszystkich problemów ochrony zdrowia. Nie poprawią też automatycznie sytuacji finansowej lecznic. Są jednak bardzo przydatnym narzędziem, m.in. w racjonalnym planowaniu inwestycji - powiedział w środę (18 maja) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ.

Dyrektor Zawalski przypomniał podczas sesji pt. „Szpitale w polityce zdrowotnej państwa”, że od 1 lipca tego roku na rozpoczęcie nowych inwestycji w ochronie zdrowia (o wartości powyżej 3 mln zł - przyp. red.) konieczna będzie zgoda wojewody.

- Dotychczas było tak, że najpierw budowano placówkę medyczną, a dopiero po zakończeniu takiej inwestycji zabiegano o kontrakt NFZ. Teraz kontraktowanie świadczeń będzie prowadzone według kryteriów wynikających właśnie z regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego - zaznaczył Wojciech Zawalski.

Przyznał jednak, że opublikowane niedawno mapy dotyczące lecznictwa szpitalnego wymagają doskonalenia. Dodał, że w Ministerstwie Zdrowia nadal trwają prace nad przyszłymi zasadami kontraktowania świadczeń, także w kontekście zapowiadanej przez resort likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z kolei Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich, były wiceminister cyfryzacji i były doradca ministra zdrowia w zakresie restrukturyzacji szpitali, zwrócił podczas sesji uwagę, że korzystanie z map zapotrzebowania zdrowotnego może skutkować cięciem liczby łóżek szpitalnych na niektórych typach oddziałów szpitalnych.

- To są bardzo niepopularne i trudne decyzje. Dlatego należy zadać pytanie: kto odważy się zastosować te mapy w praktyce? Tym bardziej, że nadal wiemy, kto tak naprawdę będzie z nich korzystał - mówił Marek Wójcik.

- Ministerstwo Zdrowia i NFZ nadal mówią o kontraktowaniu, tymczasem politycy zapowiadają odejście od kontraktowania, które ma być zastąpione kupowaniem świadczeń ze środków zagwarantowanych na publiczną ochronę zdrowia w budżecie państwa - przypomniał ekspert ZPP.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH