Zembala: w lutym mapy potrzeb zdrowotnych mają być ukończone Zembala: w lutym mapy potrzeb zdrowotnych mają być ukończone. Fot. PTWP

Pracujemy intensywnie, żeby w lutym mapy świadczeń były skończone - powiedział w piątek (16 października) minister zdrowia prof. Marian Zembala na konferencji prasowej w Katowicach. Mapy potrzeb zdrowotnych mają być pomocne m.in. przy kontraktowaniu świadczeń przez oddziały NFZ.

Minister zdrowia powiedział dziennikarzom, że mapy świadczeń są "elementem diagnozy i strategii". Chodzi o to, by - jak zaznaczył - w "poszczególnych województwach, a później powiatach, określić jakiego typu świadczeniodawcy istnieją, jaka jest ich wydolność, jakość i co potrzeba aby zabezpieczyć właściwie dane województwo, powiat".

Mapy zapotrzebowania zdrowotnego powstają we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Fundusz dysponuje dzisiaj najlepszymi, najbardziej obiektywnymi danymi, czyli wiemy jaki mamy kontrakt, jakie jest wykonanie, jaki mamy zespół ludzki, specjalistów, ile mamy lekarzy, pielęgniarek, jaki mamy sprzęt - mówił Zembala.

Zapewnił, że prace nad mapami m.in. kardiologii, onkologii, psychiatrii, ortopedii oraz we wszystkich innych dziedzinach są "intensywne". - Tak pracujemy, żeby w lutym te mapy świadczeń były skończone - podkreślił.

Powstanie map zapotrzebowania zdrowotnego dla całego kraju jest jednym z istotnych elementów strategii zdrowotnej. Na ich podstawie będzie można pozyskiwać środki unijne tam, gdzie jest takie zapotrzebowanie.

W poprzedniej perspektywie finansowej (2003-2007) obszar zdrowia został zasilony środkami w kwocie 3 mld zł, w perspektywie 2014-2020 - jak podkreślał szef resortu zdrowia - kwota ta jest kilkukrotnie wyższa i wynosi prawie 12 mld zł.

W jego ocenie, jest to szansa jakiej nie było dotychczas w ochronie zdrowia, dlatego należy ją wykorzystać jak najlepiej. "To jest bardzo dużo pieniędzy, takich dotacji na służbę zdrowia dotychczas nie było" - zaznaczył.

Zembala odniósł się do dokumentu "Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Krajowe ramy strategiczne", który "dostał 27 czerwca bardzo dobrą opinię". - Co nam daje? Daje nam środki, które już uruchomiliśmy w tym roku na cały obszar - zaczynając od infrastruktury, czyli modernizacji szpitali i tych szpitali powiatowych i marszałkowskich, czyli wojewódzkich i miejskich i szpitali klinicznych i innych o charakterze ponadregionalnym - powiedział.

Dodał, że wskazuje "szczególnie te obszary", które należałoby rozwijać - pediatrię, onkologię, choroby układu oddechowego, schorzenia ruchu, psychiatrię. - Wszystkie obszary, gdzie te środki są bardzo potrzebne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH