Zembala: będą dodatkowe środki na endoprotezy i operacje oczu Do końca roku dodatkowe środki zostaną przekazane na endoprotezy i operacje oczu. Fot. PTWP

Dostępność usług medycznych była w Poznaniu jednym z tematów spotkania lekarzy z ministrem zdrowia Marianem Zembalą. Minister mówił, że do końca roku dodatkowe środki zostaną przekazane na endoprotezy i operacje oczu.

Zembala przyjechał do Poznania w piątek (11 września) na konferencję "Polaków Zdrowia Portret Własny 2015". Minister zaznaczył, że spotkanie w Wielkopolsce było poświęcone "ortopedii i bardzo ważnemu problemowi dostępności".

- Ilość środków, jakie zostaną przeznaczone w tym roku na ortopedię, jest zwiększona na endoprotezoplastyki  - powiedział minister i dodał, że okulistyka, jako "druga w rankingu oczekujących", otrzyma jeszcze w br. środki na dodatkowe 10 tys. operacji ocznych. Jak zaznaczył, "celowo nie wymieniamy ich rodzaju".

Konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu prof. Paweł Małdyk powiedział, że w tym roku będą dodatkowe środki na 3 tys. endoprotez. - Na pewno uda się skrócić kolejkę osób najbardziej cierpiących - mówił.

Prof. Małdyk mówił też o czasie oczekiwania na operacje, który "nadal jest długi, ale nie jest to 19 czy 10 lat". - Na endoprotezę stawu kolanowego czeka się od półtora do dwóch lat - przekazał.

Kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Jacek Kaczmarczyk podał, że "co szósta osoba w Polsce choruje na zmiany zwyrodnieniowe".

- Długość życia wydłużyła się w ostatniej dekadzie co najmniej o 10 lat - większa liczba chorych wymaga leczenia zmian zwyrodnieniowych. Nakłady na ten cel w ostatnich 20 latach wzrosły, myślę, ok. 30-krotnie. Na początku poprzedniej dekady mieliśmy ok. 230-250 alloplastyk rocznie, w tej chwili jest to ponad 50 tysięcy - mówił.

Minister zdrowia przypomniał, że 19 lat temu średnia długość życia mężczyzn wynosiła w Polsce 64 lata. - Dziś to 74 lata, a u kobiet 82. Miejmy świadomość, że w naturalny sposób rośnie potrzeba tego typu zabiegów - wyjaśnił.

Na konferencji śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr hab. Bogdan Koczy przedstawił wyniki analizy dot. kolejek pacjentów oczekujących na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego w regionie. - W województwie śląskim na endoprotezę biodra czy kolana czeka największa ilość pacjentów z całej Polski, ponad 20 tysięcy - podał.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH