Działająca od dwóch lat, wymiarze ogólnopolskim, Fundacja ,,Gwiazda Nadziei

„Do Fundacji ,,Gwiazda Nadziei" coraz częściej docierają sygnały zdesperowanych pacjentów, mówiące o tym, że od jakiegoś czasu wszystkie, w pełni uzasadnione wnioski o zgodę na finansowanie leczenia raka wątrobowokomórkowego rozpatrywane są odmownie. Jako powód  Oddziały NFZ podają brak rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych. Obowiązujące w tej chwili przepisy nic nie mówią o tym, aby taka rekomendacja była wymagana. Niekończące się oczekiwanie na rekomendację spowoduje, że dla wielu chorych może być już za późno na podawanie leku. Odbiera się im tym samym szansę na powstrzymanie choroby nowotworowej” – alarmuje Barbara Pepke, prezes Fundacji. – „Czas jaki upływa od momentu zdiagnozowania choroby onkologicznej do rozpoczęcia leczenia w ramach chemioterapii niestandardowych wciąż jest liczony w miesiącach. Zwykle na refundację czeka się po kilka miesięcy W tym czasie ,,guz urasta dwukrotnie", jak twierdzi prof. Cezary Szczylik Kierownik Kliniki Onkologii CSK WAM, Prezydent Fundacji Onkologii Klinicznej.

Wiceminister Zdrowia, Pan Marek Twardowski w licznych wypowiedziach telewizyjnych zapewniał chorych, że do czasu uzyskania wspomnianej rekomendacji wnioski będą nadal rozpatrywane pozytywnie. Użył nawet stwierdzenia, że nie weźmie odpowiedzialności za życie chorych na raka gdyby okazało się za kilka miesięcy, że leki stosowane w terapii niestandardowej uzyskają pozytywną rekomendację AOTM. Zwłaszcza, że  opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych dotyczy kwestii farmakoekonomicznych, a nie kwestii skuteczności terapii celowanych.  

Tymczasem o tym, że stosowanie niestandardowej terapii w leczeniu nowotworów wątroby jest skuteczne i przynosi pożądane efekty, świadczą liczne przykłady, które docierają do Fundacji. Niepokój budzą jednak ciągle okoliczności jej przyznania. Pracownikom Fundacji ,,Gwiazda Nadziei" znane są przypadki, gdy chory, słaby i cierpiący pacjent jest zmuszany do wielokrotnego stawiania się wraz ze swoim lekarzem prowadzącym na specjalnej komisji przed konsultantem wojewódzkim przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia. Stawienie się chorego na tej komisji jest warunkiem rozpoczęcia i kontynuacji leczenia. W odczuciu Fundacji jest to zwykła próba zniechęcenia i tak już bardzo osłabionych osób do występowania z wnioskami o leczenie niestandardowe. Leczenie, którego efekty są nie do przecenienia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH