Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) złożyło wniosek o przesunięcie terminu wdrożenia nowych zasad rozliczania świadczeń zdrowotnych opartych o jednorodne grupy pacjentów (JGP) do 1 stycznia 2009 roku.

– Proponujemy, aby okres lipiec-grudzień 2008 r. wykorzystać na edukację świadczeniodawców w tym zakresie – czytamy we wniosku STOMOZ-u skierowanym 20 maja 2008 r. do prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza.

W swoim piśmie prezes STOMOZ Jarosław Kozera zaznacza, że Stowarzyszenie "popiera wdrożenie nowego modelu rozliczania świadczeń zdrowotnych, upatrując w nim mechanizm pozwalający na standaryzację świadczeń medycznych oraz mechanizm promujący aktywność, a nie zasoby świadczeniodawców.

– Jednak zdajemy sobie sprawę, że tak jak każde nowe rozwiązanie wymagać będzie ono korekt i ciągłej naszej współpracy. Dlatego tak ważny jest sposób wdrożenia proponowanych zmian – dodał Kozera.

Przełożenie terminu wdrożenia nowych zasad rozliczania podyktowany jest – w opinii STOMOZ-, m.in.: brakiem wyników analizy pilotażu prowadzonego w wybranej grupie szpitali za okres marzec-kwiecień 2008 roku, brakiem oceny konsultacji w zakresie materiałów informacyjnych uwzględniających JGP, brakiem informacji o terminach szkoleń świadczeniodawców w zakresie wdrażania nowego systemu kodowania wykonanych świadczeń szpitalnych oraz systemie ich finansowania, niedostosowaniem szpitalnych systemów informatycznych do nowego sposobu gromadzenia informacji koniecznych do rozliczania świadczeń.

Konieczne jest zatem stworzenie warunków dla pełnego i czytelnego zapoznania świadczeniodawców z nowymi zasadami poprzez, m.in. przeprowadzenie szkoleń pracowników, udostępnienie jednorodnych narzędzi informatycznych wspomagających grupowanie świadczeń, przekazanie czytelnych i jasnych wyników pilotażu wybranych szpitali wskazujących przełożenie wysokości finansowania, składanie do Oddziału NFZ sprawozdań statystycznych w dwóch wersjach oraz bieżące analizowanie wyników i dostosowywanie nowego sposobu rozliczania świadczeń szpitalnych do oczekiwań zarówno płatnika jak i świadczeniodawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH