To, co niepokoi środowisko zarządzających zakładami opieki zdrowotnej, to ewentualność prostego oddłużenia, gdzie jedynymi beneficjentami pozostają szpitale, które posiadają długi.

Takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia. Wielokrotnie, wcześniej ze strony polityków padały deklaracje, że tego typu oddłużenia już nie będzie. Część dyrektorów szpitali odbierała te deklaracje na poważnie i pilnowała wyniku finansowego. Paradoksalnie, w związku z tym, co prawda zrządzane przez nich szpitale nie mają zadłużenia, ale np. na czas nie wymieniono tam sprzętu, nie przeprowadzono remontów. Inni nie wahali się przed zakupami sprzętu; zobowiązania im urosły. A mimo to mają doskonałą pozycję negocjacyjną na rynku świadczeń. Jeśli teraz z nich zadłużenie zostanie prosto zdjęte, to będzie to ewidentne psucie państwa.

Trzeba w adekwatnej wysokości zaproponować jakąś formę rekompensaty – dotacje czy też nagrody dla tych szpitali, które tego zadłużenia wcześniej uniknęły. Należy pamiętać, że za wynikami finansowymi tych szpitali stoi ogromny wysiłek zarządzających i pracowników, którzy nierzadko nie windykowali swoich roszczeń płacowych.

Równie ważne jest spowodowanie, aby szpitale ponownie się nie zadłużały. Myślę, że nic nie stoi przeszkodzie, aby w ustawie wprowadzającej oddłużenie zastrzec, że w przypadku ponownego doprowadzenia do takiej sytuacji szpital jest zobowiązany zwrócić środki przeznaczone na oddłużenie.

Panaceum na popadanie szpitali w długi ma być tworzenie spółek prawa handlowego. Dzisiaj w szpitalnictwie mamy prymat nadrzędnej zasady nakazującej udzielić pomocy choremu – stąd nadwykonania, przyjmowanie pacjentów nieubezpieczonych. Menedżer spółki jest powołany do pilnowania jej interesów – tam wartością nadrzędną jest zakaz zadłużania się. W tak wrażliwej kwestii jaką są świadczenia medyczne trzeba pamiętać jakie konsekwencje może przynieść prymat prawa spółek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH