Zawrzało w sprawie "dostawek" i omijania norm zatrudnienia pielęgniarek FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) alarmuje, że niektórzy dyrektorzy szpitali obchodzą przepisy dotyczące spełniania norm zatrudnienia pielęgniarek. Chodzi o likwidowanie łóżek i zwiększanie liczby tzw. dostawek. Ministerstwo Zdrowia ma zweryfikować problem, łóżka mają też liczyć same pielęgniarki. Jest jednak problem - w prawie nie ma definicji łóżka szpitalnego.

Pielęgniarki podają, że łóżka ponadlimitowe dyrektorzy ustawiają najczęściej na internie, oddziałach zabiegowych, oddziałach dziecięcych i ortopedii. Dostawek nie uwzględnia się przy wyliczaniu norm, a te same pielęgniarki muszą opiekować się większą liczbą pacjentów. De facto więc - według OZZPiP - nowe normy stają się iluzoryczne. Związek sygnalizuje, że kolejnym sposobem na ominięcie norm są fotele. To na nich - zamiast na łóżkach - mają być kładzeni pacjenci, u których wykonywane są procedury w trybie jednego dnia.

Czy pielęgniarki mają rację? - Niech nie przesadzają. Życie jest sztuką kompromisów. Oczywiście, można z miłości do wynagrodzenia utopić swój zakład pracy, ale pielęgniarki chyba by tego nie chciały - mówi Rynkowi Zdrowia Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Tłumaczy, że w polskim prawie nie ma definicji łóżka szpitalnego.

MZ: dostawki powyżej 14 dni trzeba zgłaszać
- Zgłaszany przez OZZPiP problem zastępowania szpitalnych łóżek dostawkami lub fotelami zostanie szczegółowo zweryfikowany i poddany analizie - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Według resortu jako łóżko szpitalne należy rozumieć łóżko umieszczone na stałe na sali chorych, zaopatrzone w pościel, zajęte przez chorego, względnie przygotowane na jego przyjęcie. MZ zaznacza, że do liczby łóżek w szpitalu nie wlicza się łóżek (leżanek) wchodzących w skład wyposażenia stanowiska diagnostycznego, porodowego, dializacyjnego itp. oraz łóżek pomocniczych, na których pacjent przebywa chwilowo, np. wybudzeniowych.

"W myśl zał. 3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2019 r. ws. szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, w skład szpitala jednodniowego wchodzą pokoje pobytu wyposażone, w zależności od udzielanych świadczeń, w łóżka lub fotele wypoczynkowe. Z kolei dostawki w szpitalach są, co do zasady, nadzwyczajnym rozwiązaniem, stosowanym w sytuacji zwiększonej liczby hospitalizacji" - informuje MZ.

Resort podkreśla, że art. 107 ustawy o działalności leczniczej mówi, iż podmiot wykonujący działalność leczniczą i wpisany do rejestru jest zobowiązany zgłaszać organowi prowadzącemu rejestr wszelkie zmiany danych objętych rejestrem w terminie 14 dni od dnia ich powstania. Informacje te obejmują m.in. zmiany liczby łóżek, na których przebywają pacjenci. Te - jak zaznacza MZ - powinny być na bieżąco wykorzystywane przez kadrę kierowniczą podmiotu do zaplanowania zwiększonej lub zmniejszonej obsady pielęgniarskiej w oddziale, zależnie od obłożenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.