Zawalski: nowe produkty NFZ to m.in. opieka kompleksowa i telekonsultacje Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ; FOT. PTWP

NFZ zapowiada wprowadzenie nowości dotyczących sposobu i formy kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Katalog zmian otwierają nowe produkty: projekty opieki kompleksowej oraz telekonsultacje.

Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ podczas XI Forum Rynku Zdrowia, wyjaśnił w trakcie sesji pt. "Zdrowy szpital. Prawo, finanse, zarządzanie", że pierwsze projekty opieki kompleksowej będą dotyczyć kobiet w ciąży i chorych z rakiem piersi, a telekonsultacje: kardiologii i świadczeń geriatrycznych.

Podkreślał również, że kolejne nowości,  jakie proponuje Fundusz są związane z wdrażaniem zapisów rozporządzenia MZ w sprawie kryteriów oceny ofert, a także z mapami potrzeb zdrowotnych.

- Prawdopodobnie pierwsze mapy powstaną już za kilka tygodni i dotyczyć będą kardiologii oraz onkologii, gdyż prace w tym zakresie są już bardzo mocno zaawansowane. Dlatego kontraktowanie tych świadczeń będzie się odbywać w oparciu o te mapy - podkreślił Wojciech Zawalski.

Obecni na sesji dyrektorzy szpitali pozytywnie wypowiadali się o nowych świadczeniach, nie kryli jednak swoich obaw.

Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie powiedziała, że nowe świadczenia dotyczące telekonsultacji są bardzo dobrymi pomysłami, które dają nadzieję na rozwój telemedycyny w Polsce.

Z kolei Piotr Nowicki, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu był bardziej krytyczny. Zauważył, że zarysowane kierunki zmian są bardzo dobre, jednak obawy budzi fakt, że z uwagi na wybory nie bardzo wiadomo, kiedy i z kim kierujący szpitalami będą kontraktować nowe świadczenia.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH