Zatory płatnicze psują relacje biznesu ze szpitalami Zatory w płatnościach i nierównowaga w relacji zamawiający - wykonawca to chleb powszedni przedsiębiorców w relacjach biznesowych z publicznymi szpitalami Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na problem zakazu cesji wynagrodzenia w umowach o zamówieniach publicznych ze szpitalami oraz podważanie umowy z dostawcą, który jest w konsorcjum z firmą faktoringową, zwraca uwagę Urban Kielichowski, prezes Stratera Med. - Związku Pracodawców na Rzecz Równości Stron w Postępowaniach o Zamówienia Publiczne.

Zatory w płatnościach i nierównowaga w relacji zamawiający - wykonawca to chleb powszedni przedsiębiorców w relacjach biznesowych z publicznymi szpitalami - zauważa na łamach Rzeczpospolitej Urban Kielichowski, szef Stratera Med. Dodaje, że warto zastanowić się nad systemowymi rozwiązaniami, które przynajmniej częściowo usprawnią taką współpracę.

Szczególnie ważna jest kwestia bezzasadnego zakazu cesji wynagrodzenia w umowach o zamówieniach publicznych. Mowa tu o art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. W myśl tego prawa dostawca nie może swobodnie dysponować swoją wierzytelnością. Na scedowanie należności bankowi bądź firmie faktoringowej musi mieć zgodę podmiotu tworzącego szpital.

Jak zauważa szef Stratera Med., przedsiębiorcy, którzy prawidłowo wykonają umowę o zamówienie publiczne, mogą zostać w majestacie prawa pozbawieni możliwości zapewnienia finansowania od podmiotów trzecich, czyli de facto dysponowania swoją własnością jaką jest należność.

Innym, bardzo często stosowanym zabiegiem, jest podpisywanie umowy z dostawcą będącym z powodu słabszego zaplecza finansowego w konsorcjum z firmą faktoringową - tłumaczy Kielichowski. Wyjaśnia, że podważanie zasadności takiej umowy następuje dopiero w sytuacji, w której konsorcjant upomina się o zaległości płatnicze.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH