Żary: szpital pozostaje w wojsku

Marszałek województwa nie przejmie 105. Szpitala Wojskowego w Żarach. Placówka pozostanie w rękach resortu obrony.

Dyskusje na temat przejęcia wojskowej lecznicy przez województwo lubuskie ciągnęły się od dłuższego czasu. Dyrektor wojskowej placówki od dwóch lat zabiegał o przejęcie szpitala przez marszałka. Gotów był na przejście pod skrzydła województwa, pod warunkiem, że to nastąpi jeszcze w tym roku.

Na początku marca zarząd województwa lubuskiego uznał, że nie będzie połączenia zielonogórskiego SP ZOZ "Medkol" ze 105. Szpitalem Wojskowym w Żarach. Oznacza to, kontynuację 69-letniej tradycji zakładu medycznego, w niezmienionej formie i nadal pod szyldem Ministra Obrony Narodowej.

Co dalej czeka 105. Szpital? Zdaniem Sławomira Gaika, dyrektora placówki, przekształcenie w spółkę prawa handlowego jest jedną z opcji, nawet wtedy głównym udziałowcem będzie MON, nie samorząd.

Jego zdaniem dla pacjentów nie ma to większego znaczenia. Kontrakty zostają takie, jakie były.

Jak przekazał portalowi rynekzdrowia.pl członek Zarządu Województwa Lubuskiego Romuald Kreń, w listopadzie ubiegłego roku kwestię połączenia szpitali zarząd województwa odsunął do czasu rozstrzygnięcia konkursów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w 2013 r., w których 105. Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach zamierzał uczestniczyć. Pozytywne rozstrzygnięcie przedmiotowych konkursów było jednym z czynników przesądzających o kontynuacji procedury połączenia jednostek.

- Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze uzyskał informację, iż 105 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach przegrał niektóre z konkursów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w 2013 roku, np. w zakresie  medycyny pracy, co z pewnością negatywnie wpłynie na sytuację finansową jednostki. Co więcej według obowiązujących procedur szpital będzie zobowiązany do corocznego przystępowania do konkursów, nie mając żadnych gwarancji uzyskania kontraktu - tłumaczy decyzję UM Romuald Kreń.

Dodaje: - Dlatego Zarząd Województwa Lubuskiego podjął negatywną decyzję w sprawie połączenia jednostek. Działania realizowane przez Zarząd Województwa Lubuskiego muszą być oparte na rzetelnych informacjach, zasadzie odpowiedzialności oraz uzasadnione argumentami, które zagwarantują właściwe funkcjonowanie podległych województwu podmiotów leczniczych, w celu zapewnienia ciągłości, udzielanych świadczeń medycznych, przy jednoczesnym zbilansowaniu budżetu Województwa Lubuskiego.

Więcej: www.gazetalubuska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH