Zamknięcie oddziału chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim - za i przeciw Dyrektor Gałczyńska-Zych: Propozycja przeniesienia oddziału chirurgii dziecięcej wynika m.in. z potrzeby wewnętrznej reorganizacji szpitala, w której chodzi o zwiększenie liczby łóżek internistycznych dla seniorów. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Rzecznik Praw Dziecka interweniuje ws. planowanego zamknięcia oddziału chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim. Jego zdaniem, likwidacja pogorszy opiekę nad najmłodszymi pacjentami w stolicy. Dyrekcja szpitala przekonuje, że na przeniesieniu oddziału do innej placówki skorzystają seniorzy.

W piśmie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i przewodniczącej Rady Społecznej Szpitala Bielańskiego Ewy Malinowskiej-Grupińskiej rzecznik praw dzicka Marek Michalak napisał, że zamknięcie oddziału poskutkuje znacznym ograniczeniem dostępności dzieci do świadczeń zdrowotnych.

Michalak zwrócił uwagę, że oddział jest jedyną taką jednostką w północnej części powiatu warszawskiego, a dodatkowo działa w szpitalu, w którym funkcjonuje oddział pediatryczny. Współpraca między nimi jest - jak podkreślił rzecznik - istotna z punktu widzenia jak najlepszej dbałości o zdrowie dzieci, a likwidacja jednego z nich "skutkować będzie obniżeniem jakości opieki nad najmłodszymi pacjentami".

Rzecznik zwrócił się do Gronkiewicz-Waltz i Malinowskiej-Grupińskiej o pilną interwencję i weryfikację planowanych działań, które - jego zdaniem - mogą skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa najmłodszych pacjentów.

Zdaniem lekarzy
Michalak poprosił też o poinformowanie, czy na temat proponowanych zmian wypowiedzieli się wojewódzki lub krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej, a jeżeli tak - jaka była konkluzja, szczególnie w sprawie zaspokojenia potrzeb chirurgii dziecięcej dla małych pacjentów z województwa mazowieckiego.

W internecie zbierane są podpisy pod petycją - skierowaną do Gronkiewicz-Waltz i wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery - przeciwko zamknięciu oddziału. Sygnowali ją lekarze pracujący w oddziale. Jak czytamy w petycji, zamknięcie oddziału planowane jest na początek przyszłego roku.

Lekarze podkreślili, że zajmują się leczeniem planowym chorób dotykających wielu dzieci - takich jak przepuklina, stulejka, znamiona skórne - oraz całodobowo świadczą opiekę podczas ostrych dyżurów w szpitalnym oddziale ratunkowym (m.in. urazy, złamania i oparzenia).

"Jesteśmy jedynym szpitalem w północnej części powiatu warszawskiego posiadającym zarówno oddział pediatryczny i chirurgiczny, zaplecze neurochirurgiczne, gastroenterologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne i możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki, w tym tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego" - napisali lekarze.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH