Zamiast kupować polisę, odprowadzą składkę na poszkodowanego pacjenta Utworzony ma być specjalny fundusz wypadkowy, z którego pacjenci mogliby się ubiegać o szybszą wypłatę pieniędzy. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Nie będzie obowiązku wykupywania przez podmioty lecznicze ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Będzie za to fundusz wypadkowy, z którego mają być wypłacane rekompensaty dla pacjentów. Jego działalność sfinansują ze składek szpitale. Nie wiadomo jeszcze, ile zapłacą.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje odejście od obowiązku posiadania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, w związku z czym szpitale nie będę musiały od 1 stycznia 2017 r. mieć wykupionej polisy. Terminy ich posiadania przesuwano kilkukrotnie. Miały obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., następnie od początku 2016, a ostatnio od 1 stycznia 2017 roku.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło z nową koncepcją uregulowana problemu płacenia pacjentom rekompensat za niepożądane zdarzenia medyczne. Jej główne założenia przedstawił Konstanty Radziwiłł 14 stycznia na konferencji "Rekompensowanie szkód związanych z leczeniem w modelu pozasądowym". Relacjonowaliśmy ją obszernie, dlatego przypomnimy jedynie proponowane kierunki zmian.

Czytaj także: Rekompensaty za wypadki medyczne

Po krytycznej diagnozie obecnej sytuacji prawnej pacjenta, który ucierpiał w wyniku zdarzenia medycznego, minister Radziwiłł wyraził przekonanie, że nowy system rekompensat nie powinien być oparty na zasadzie szukania winnego. Powiedział, że odszkodowania za wypadki medyczne powinny być traktowane tak, jak odszkodowania przyznawane za wypadki przy pracy.

- W praktyce wyglądałoby to tak, że jeżeli dochodzi do wypadku, opisuje się sytuację wypadkową, orzecznik bada poszkodowanego, stwierdza określony uszczerbek na zdrowiu i następuje odszkodowanie - wyjaśniał i dodał, że analogiczna procedura obowiązuje m.in. w Nowej Zelandii, gdzie takie rozwiązanie przyjęto już w latach 60.

Wypadek przy pracy

W kwietniu minister skonkretyzował pomysł traktowania zdarzeń medycznych jak wypadków przy pracy (został wypracowany przez zespół powołany przez ministra zdrowia ds. projektu ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków medycznych).

Utworzony ma być specjalny fundusz wypadkowy, z którego pacjenci mogliby się ubiegać o szybszą wypłatę pieniędzy. Zasilany byłby głównie środkami pochodzącymi ze składek placówek medycznych, a także z budżetu państwa. Świadczenia należne pacjentom wyliczane byłyby w zależności od procentowego uszczerbku na zdrowiu, podobnie jak robią to orzecznicy ZUS.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH