Założyli samorządową spółkę inwestycyjną - mają ponad pół miliarda na standardy

Spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne zdobyła ponad pół miliarda złotych na rozbudowę i remonty szpitali. To zupełnie pionierskie rozwiązanie. Żaden inny samorząd nie posłużył się dotąd takim instrumentem, by znaleźć środki na inwestycje w ochronie zdrowia.

Kiedy 31 marca 2009 r. tworzono spółkę inwestycyjną Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne nie było problemu, jak bez narażania budżetu województwa na przekroczenie bezpiecznego progu zadłużenia pozyskać pieniądze na dostosowanie szpitali do standardów sanitarnych i technicznych. Samorządom lepiej się wiodło, w większym stopniu mogły dofinansowywać podległe placówki.

- Gdy podejmowaliśmy decyzję o wyborze modelu finansowania inwestycji w ochronie zdrowia, kryzys nie dawał się jeszcze we znaki. Jednakże już wtedy wiedzieliśmy, że do 2016 r. nie będziemy w stanie wygenerować z budżetu województwa wystarczających środków finansowych na realizację wymogów rozporządzenia ministra zdrowia o standardach sanitarnych i technicznych - wyjaśnił nam Edward Hartwich, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który - co znamienne - odpowiada w samorządzie nie tylko za ochronę zdrowia, ale m.in. również za nadzór właścicielski i inwestycje.

Pomysł na spółkę
Być może właśnie takie połączenie obszarów odpowiedzialności przyczyniło się do tego, że zrodził się pomysł samorządowej spółki inwestycyjnej (dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 9 550 000 zł), której jedynym udziałowcem jest województwo kujawsko-pomorskie.

Jej podstawowe zadania to: planowanie, pozyskiwanie i rozdzielanie środków finansowych na przedsięwzięcia budowlane i modernizacyjne, organizacja i nadzór nad wykonawstwem oraz zakup sprzętu i wyposażenia szpitalnego.

- Zależało nam na zaoferowaniu mieszkańcom usług medycznych o możliwie najwyższym poziomie i jednocześnie na spełnieniu ministerialnych wymogów. Sposób realizacji tych celów przybrał formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale był sprawą drugorzędną - powiedział nam Edward Hartwich.

Na marginesie wspomnijmy, że z podobnego modelu skorzystało - uwzględniając wszelkie proporcje - Ministerstwo Skarbu, gdy w grudniu ubiegłego roku zawiązało Celową Spółkę Inwestycyjną, która będzie inwestować w projekty z rządowego programu "Inwestycje polskie".

Jednakże w ochronie zdrowia spółka inwestycyjna to zupełnie pionierskie rozwiązanie. Żaden inny samorząd nie posłużył się dotąd tym instrumentem. Warto przyjrzeć się więc bliżej Kujawsko-Pomorskim Inwestycjom Medycznym (K-PIM), tym bardziej, że znalezienie źródła finansowania umożliwiającego dostosowanie szpitali do unijnych norm będzie w Polsce coraz większym problemem.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH