Zakopane: powiat tatrzański przejmie szpital rehabilitacyjny?

Radni powiatu tatrzańskiego wyrazili zgodę na przejęcie Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. Jasińskiego w Zakopanem.

Trzy lata temu szpital znalazł się na liście siedmiu placówek przeznaczonych przez wojewodę małopolskiego do przekształceń. Jego pracownicy, pytani wówczas w referendum, wypowiedzieli się przeciwko utworzeniu spółki pracowniczej.

Dyrekcja szpitala zarządziła kolejne referendum wśród załogi, wbrew stanowisku rady społecznej szpitala. Pracownicy musieli opowiadać się czy są za, czy przeciwko przekształceniu placówki, ale imiennie i obowiązkowo. Presja spowodowała, że stanowisko załogi uległo zmianie. Niepokój wzbudziła dodatkowo wypowiedź dyrektor szpitala, Krystyny Walendowicz, o zainteresowanym lecznicą inwestorze.

Podejrzenia w związku z tajemniczym inwestorem, który chce przejąć szpital, posądzenia o nieczyste intencje, skłócony personel i obawa personelu o utrzymaniu pracy składają się obecnie na klimat panujący w placówce.

– W Zakopanem jesteśmy wyczuleni na sytuacje, w których dobro publiczne może być różnie wykorzystywane, dlatego po wielu dyskusjach z władzami województwa jesteśmy gotowi, jako samorząd, włączyć się w proces przejęcia szpitala od dotychczasowego organu założycielskiego. Efektem tych rozmów była prośba o oficjalne stanowisko rady powiatu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl wicestarosta powiatu tatrzańskiego Andrzej Skupień, przewodniczący rady społecznej szpitala.

– Rada podjęła uchwałę intencyjną, która mówi, że gdyby władze wojewódzkie zdecydowały się na przekazanie Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego,  jesteśmy gotowi być dla niego organem prowadzącym. W naszej opinii samorząd będzie gwarantem dotychczasowej działalności szpitala. Jesteśmy już organem założycielskim dla dwóch lecznic: Szpitala Powiatowego im. Chałubińskiego i Szpitala Specjalistycznego Chorób Płuc im. Sokołowskiego. Oba te szpitale dobrze funkcjonują, mają stabilność finansową i rozwijają się w formie SPZOZ. Chcielibyśmy, aby tak było również ze szpitalem rehabilitacyjnym – dodaje wicestarosta Skupień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH