Po 6 godzinach rozmów dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św Barbary w Sosnowcu z przedstawicielami Międzyzakładowego Związku Zawodowego NSZZ

To już drugie porozumienie zawarte w WSS ze związkami zawodowymi w 2009 roku. 2 stycznia porozumieniem zakończyło się spotkanie dyrekcji Szpitala z zarządem zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Obie strony ustaliły warunki rozwiązania przekazanych 19 grudnia postulatów. Podjęto decyzje m.in. o zmodyfikowaniu procedury wyboru leków i zakupu sprzętu jednorazowego oraz zakupie sprzętu pomocniczego dla pielęgniarek.

Dyrekcja Szpitala przekazała związkom informacje na temat zakresu realizacji postulatów zgłoszonych podczas sporu zbiorowego 6 czerwca 2007. Strona społeczna przyjęła argumentację, że zobowiązania za pracę w godzinach nadliczbowych zostały w pełni uregulowane, zaś postulat dotyczący pakietu gwarancji dla pracowników dawnego Szpitala numer 2 im. dr K. Zahorskiego jest systematycznie realizowany. Także żądania  dotyczące wzrostu wynagrodzenia stawki osobistego zaszeregowania zostały w znacznym stopniu spełnione.

Strony ustaliły ponadto, że dyrekcja Szpitala wprowadza dodatki w wysokości 30 proc. stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej oraz 20 proc. stawki godzinowej za każdą godzinę przepracowaną w porze dziennej w niedziele, święta oraz dni dodatkowo wolne od pracy. Dodatki dotyczą pracowników działów:
• centralnej sterylizacji,
• transportu wewnętrznego,
• transportu zewnętrznego,
• parkingu, technicznego,
• żywienia,
• pralni,
• higieny szpitalnej.
Ustalono także że  dotychczasowe porozumienia płacowe dotyczące wynagrodzenia zasadniczego będą obowiązywały bezterminowo. Szpital zobowiązuje się także systematycznie realizować postulat strony społecznej dotyczący zwiększenia dostaw obuwia i odzieży ochronnej.

W najbliższych miesiącach negocjacjom podlegać będzie, opracowywany w chwili obecnej przez zespół ds. wartościowania stanowisk pracy, nowy system wynagrodzeń. Natomiast do 15 lutego Szpital przedstawi związkom zawodowym propozycję wzrostu wynagrodzeń w myśl ustawy z 16 grudnia 1994 roku o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców.

–  Osiągnięte porozumienie z pielęgniarkami i pracownikami technicznymi, konstruktywny dialog z lekarzami oraz relatywnie korzystny kontrakt z NFZ pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Tym bardziej, że w 2009 roku po raz pierwszy gospodarka finansowa Szpitala jest prowadzona w oparciu o plan, w którego przygotowaniu uczestniczą wszyscy kierownicy komórek medycznych – mówi Iwona Łobejko, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu jest największym szpitalem w Polsce południowej. Ma 940 łóżek dla pacjentów i 1750 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH