Do 20 września Prokuratura Rejonowa w Kartuzach zdecyduje czy zostanie wszczęte śledztwo wobec dyrekcji Gdańskiego Centrum Rehabilitacji w Dzierżążnie, w którym drastycznie zaniedbywano obłożnie chorych pacjentów.

Zagrożenie bezpieczeństwa pacjentów i łamanie praw pracowniczych - takie zarzuty najprawdopodobniej jednak postawi prokuratura dyrekcji zakładu opiekuńczo-leczniczego w Dzierżążnie. W tej placówce  niepokojąco wysoka okazała się umieralność podopiecznych. Zasadniczym powodem takiej sytuacji miały być braki personelu.

Niedawno prasa ujawniła szokujące fakty. Przebywający w ośrodku rehabilitacyjnym w Dzierżążnie poważnie chorzy pensjonariusze byli nieodpowiednio karmieni i zaniedbani. W tym zakładzie opiekuńczo-leczniczym niepokojąco wysoka okazała się też umieralność podopiecznych. Zasadniczym powodem takiej sytuacji miały być braki personelu.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach sytuacja obłożnie chorych zmieniła się. Zamiast tylko dwóch pielęgniarek, dyżurujących na 76-łóżkowym oddziale, na dyżur stawiło się dziewięć osób, w tym cztery pielęgniarki, sanitariusz, opiekunka medyczna (przysłani z Kościerzyny) i dwie pracownice podające posiłki.

W Centrum Rehabilitacji nikt nie chce teraz rozmawiać z dziennikarzami i odnieść się do uwag płynących z mediów i instytucji nadzoru.

W minioną środę (13 sierpnia) w Centrum przeprowadzono kontrolę. Wcześniej wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak przekazał marszałkowi Janowi Kozłowskiemu pismo, w którym stwierdził, że informacje o naruszeniu godności i praw pacjentów szpitala mogą, jeśli nie dojdzie do radykalnych zmian, doprowadzić do wykreślenia GCR w Dzierżążnie z rejestru placówek medycznych.

Dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki twierdzi: - Pacjenci mówią, że opieka się poprawiła. Trochę się uspokoiłem.

Prokuratura Rejonowa w Kartuzach wyjaśnia sprawę 39 tegorocznych zgonów pacjentów ZOL oraz warunków panujących na oddziale - chorzy nie byli wyprowadzani do toalety, personel z braku czasu nakładał im na cały dzień pampersy. Pojawił się też wątek nauszania praw pracowniczych.

O niedostatecznej opiece nad starszymi osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi, wymagającymi fachowej długoterminowej opieki i braku nadzoru prasa donosi coraz częściej z różnych regionów kraju.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH