Żadnych podwyżek, więcej obowiązków - pielęgniarki szykują się do strajku Fot. Archiwum

W wielu placówkach pielęgniarki i położne prowadzą negocjacje płacowe z pracodawcami. Zwracają uwagę, że mimo wzrostu kontraktów szpitali z NFZ ich płace nie rosną, pojawiają się za to dodatkowe obowiązki. Dlatego wchodzą w spory zbiorowe i zapowiadają w 2015 r. strajk generalny.

W spór zbiorowy weszły m.in. pielęgniarki z 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie. Walczą o wypłatę podwyżki wynagrodzeń za 2012 r. - Domagamy się 250 zł, ale to kwota do negocjacji. Spór jest na etapie mediacji, kolejne spotkanie będzie w styczniu - mówi Dziennikowi Wschodniemu Teresa Żak, przewodnicząca pielęgniarskiego związku w szpitalu wojskowym.

Negocjacje prowadzone są też w Świdniku, Janowie Lubelski i Kraśniku. W Łukowie spór zakończył się podwyżką w wysokości 70 zł. - Zbieramy te wszystkie fakty i przygotowujemy się do strajku - zapowiada Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca zarządu regionu lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Dodaje, że lubelski ZZPiP podpisał porozumienie z okręgowymi radami pielęgniarek w Białej Podlaskiej, Zamościu i Chełmie, by wspólnie walczyć o poprawę warunków płacy i pracy.

Po tym jak Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął uchwałę o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych, wspólne działania całego środowiska planują też pielęgniarki i położne z województwa podkarpackiego. Będą tam organizowane spotkania i kampanie mające skłonić związki zawodowe w poszczególnych placówkach do przyłączenia się do protestu i wchodzenia w spory zborowe.

W akcję ma się włączyć również samorząd pielęgniarek i położnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH