Żadne przekształcenia nie zastąpią pieniędzy dla szpitali

Z niedowierzaniem i zdumieniem na portalu rynekzdrowia.pl przeczytałem tekst pod tytułem: Zamość: tam mali grają o dużą stawkę. Szczególnie uderzające i zaskakujące jest w tym tekście wyznanie Krzysztofa Tuczapskiego, prezesa zarządu Zamojskiego Szpitala Niepublicznego: „Mój szpital pomału „dogorywa”...

Ten pogarszający się stan szpitala, zdaniem prezesa wynika „jak zwykle” z braku pieniędzy. Nie mówi tego pierwszy lepszy z listy dyrektor niepublicznego szpitala, lecz bardzo mocno utytułowany i usytuowany społecznie lekarz, znany menadżer, pełniący wiele funkcji w różnych ciałach kolegialnych związanych ze szpitalami, ekspert pracodawców RP i członek komisji trójstronnej...

Pomijam wątki „Asów” prezesa Tuczapskiego wspierających jego zabiegi o zwiększenie strumienia środków pieniężnych płynących z NFZ do szpitala, którym zarządza. Są one, moim zdaniem, mało istotne dla szpitala, który jako jeden z pierwszych przekształcił się z publicznego zoz w niepubliczny zoz, spółkę prawa handlowego. Miał być wzorem do naśladowania dla szpitali. Mogę natomiast zgodzić się z autorem tekstu R. Rotaubem, że podobne kwestie mogą dotyczyć wszystkich innych szpitali, które przekształciły się w ramach planu B rządu D.Tuska i że jest to sygnał, którego lekceważyć nie można.

Dlaczego jednak ten tekst mnie zainteresował? Jest on dla mnie przykładem tak bardzo ostro ujawniającym sedno wymuszonych przez minister zdrowia Ewę Kopacz i rząd Donalda Tuska, zmian przekształceń szpitali z publicznych ZOZ w niepubliczne ZOZ Z drugiej strony prezes K. Tuczapski był wcześniej moim adwersarzem, bez mojej poenty.

Nie tak dawno, bo w połowie lutego 2009 r., w „Gazecie Prawnej”, w dziale biznes i zdrowie ukazał się artykuł prezesa Krzysztofa Tuczapskiego pt. „Samorządy powinny przekształcać publiczne zakłady opieki zdrowotnej w spółki”. Tekst ten ukazał się w dniu poprzedzającym ogłoszenie przez minister Kopacz planu B.

Główne myśli przewodnie prezesa Tuczapskiego polegały na stwierdzeniu, że „funkcjonowanie szpitali w formie SP ZOZ powoduje w większości jednostek ich zadłużanie się, słabą efektywność zarządzania i utrudnienia w dostępie do usług medycznych. Ponadto działa antymotywacyjnie na personel medyczny” oraz, że „rozwój niepublicznego lecznictwa szpitalnego w ochronie zdrowia będzie sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy, zwiększy budżet kraju oraz podatki, zmniejszy kolejki oczekujących pacjentów”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH